Când va începe educația la distanță? Sunt anulate examenele scrise față în față? Iată detaliile

Când va începe educația la distanță? Se anulează examenele față în față?
Când va începe educația la distanță? Se anulează examenele față în față?

În cadrul măsurilor coronavirusului, după reuniunea de cabinet, președintele Recep Tayip Erdogan a anunțat că educația la distanță va continua până la sfârșitul anului și a anunțat că instruirile vor fi online. În urma anunțului lui Erdogan, ministrul educației naționale Ziya Selçuk a anunțat cele mai recente detalii despre educația la distanță și a răspuns la întrebări. Sunt anulate examenele față în față? Cum și când vor avea loc examenele în școlile formale, private, formale și non-formale? Ce instituții de învățământ sunt deschise? Există o școală pe 31 decembrie? iată detaliile știrilor ...


Declarația făcută de ministrul educației naționale Ziya Selçuk cu privire la educația la distanță este următoarea; „În conformitate cu recomandările Ministerului Sănătății și ale Comitetului Științific Coronavirus pentru a nu fi afectați de creșterea epidemiei în lume și în țara noastră, de vineri, 20 noiembrie până luni, 4 ianuarie, în conformitate cu recomandările Ministerului Sănătății și ale Comitetului științific Coronavirus, Vom continua toate activitățile de educație formală, privată, formală și non-formală prin educație la distanță.

Toate instituțiile preșcolare, grădinițele, școlile primare, liceele și liceele, școlile și clasele de educație specială, cursurile aplicate în liceele profesionale și cursurile de educație specială din cadrul Ministerului nostru vor fi, de asemenea, în acest domeniu. Nici nu va exista pregătire față în față în cursuri de sprijin și formare și cursuri de întărire. „Instruiri individuale” în centrele de educație specială și reabilitare din sfera legii educației speciale cu numărul 5580 pot fi realizate față în față.
Programele săptămânale ale cursurilor de educație la distanță vor fi împărtășite elevilor și părinților noștri de către profesorii noștri sub coordonarea administrațiilor școlare. Administratorii noștri și profesorii noștri vor structura procesele de educație la distanță în noul termen în funcție de subiectele cursului și curriculum-ul pe care îl predau împreună cu elevii lor în vacanța de pauză. În această perioadă, vom fi alături de studenții noștri cu canalele noastre TRT EBA, aplicațiile noastre live în clasă, platforma de internet EBA, resursele auxiliare tipărite și digitale.
Niciun examen nu va avea loc față în față sau de la distanță până la 31 decembrie 2020, planificarea examenelor va fi efectuată în funcție de evoluția procesului epidemic și va fi anunțată elevilor noștri prin intermediul administrațiilor și profesorilor noștri. Studenții noștri vor fi responsabili pentru programa educațională, care se realizează educație față în față și la distanță.
Odată cu noul an academic, vom trimite programele săptămânale de cursuri ale canalelor de grădiniță / școală primară, școală secundară și liceu TRT EBA, unde 112 profesori lucrează în 812 sucursale și 13 videoclipuri de lecție sunt pregătite și difuzate în 1.653 studiouri, către telefoanele mobile ale celor 18 milioane de studenți prin intermediul serviciului de mesaje text. Difuzările cursurilor noastre vor continua să fie afișate de trei ori pe zi, pentru a permite studenților noștri să compenseze și să consolideze.
În plus, v-am împărtășit anterior că am livrat 60 de mii de tablete trimise prin instituții și organizații publice, administrații locale, organizații din sectorul privat și inițiative civile studenților noștri cu nevoi prioritare în conformitate cu strategia de distribuție pe care am pregătit-o în lumina datelor oficiale. Distribuțiile noastre continuă simultan cu campaniile de asistență și procesele de achiziții. Vom livra 30 de mii de comprimate studenților noștri în termen de 10 zile. Procesul de achiziție a 500 de mii de tablete pe care le vom distribui este finalizat și îl vom livra studenților noștri până la sfârșitul anului. Cu sprijinul părților interesate, ne propunem să ajungem la toți studenții noștri care au nevoie cât mai curând posibil.
Aplicațiile live în clasă, care au servit 23 de milioane 2020 mii de ore de curs începând cu 49 martie 768, când am început educația la distanță, vor servi în mod activ în această perioadă. Odată cu integrarea clasei live EBA și a aplicațiilor alternative în sistemul nostru, avem capacitatea de a preda aproximativ 2 milioane de lecții pe zi. Orele de curs live vor fi notificate elevilor și părinților noștri de către profesorii noștri.
Achiziționând titlul de cel mai vizitat site de educație din lume cu 9,1 miliarde de clicuri, portalul nostru de internet EBA este la dispoziția studenților noștri cu peste 1.700 de lecții și peste 40.000 de conținut bogat, fiabil și interactiv. În EBA, sunt prezentate profesorilor și studenților narațiuni video sau interactive, exerciții, rezumate, infografii, documente de proiect, conținut special pentru profesori, peste 5.000 de cărți și peste 240.000 de întrebări.
Continuăm să lucrăm la adaptarea curriculumului examenului la procesul de învățământ la distanță pentru studenții noștri care se pregătesc pentru examenele centrale. Detaliile vor fi distribuite publicului săptămâna viitoare.
În acest proces, profesorii noștri își vor continua munca de la distanță și vor putea să vină la școlile noastre pentru educație la distanță și să beneficieze de instrumente precum computere și camere. Profesorii noștri de filială vor veni la școlile noastre cel puțin o zi pe săptămână pentru a urmări și coordona procesul de educație la distanță. Profesorii noștri vor continua să primească taxe de școlarizare suplimentare în timpul procesului de educație la distanță.
În centrele de consiliere și cercetare, serviciul față în față va continua pentru cei care vor fi diagnosticați pentru prima dată. În acest proces, cererile depuse până la 18 noiembrie 2020 pentru cererile de transfer între școli vor fi procesate, iar noile cereri nu vor fi primite până la 31 decembrie 2020.
Suntem într-un proces în care trebuie să ne legăm cu părinții, profesorii, administratorii școlii și întreaga familie de educație pentru încrederea, pacea, fericirea și succesul elevilor noștri. Este cea mai mare dorință a noastră de a relua tranziția noastră treptată către educația față în față, unde luăm măsurile noastre la cel mai înalt nivel, în funcție de standardele de igienă, și chiar proiectăm jocuri fără contact ale copiilor noștri în grădinile școlare și sălile de clasă. Ne-am dori să nu luăm această pauză și să ne întâlnim chiar cu școlile noastre cu toate nivelurile de clasă, ca în marea majoritate a țărilor din lume. Cu toate acestea, a trebuit să luăm o astfel de decizie din cauza condițiilor din țară. Desigur, nu încetăm să repetăm ​​apelul nostru: „Avem nevoie de sprijinul tuturor, vă rugăm să urmați regulile” pentru viitorul copiilor noștri. Conform tabelului din ultima săptămână a lunii decembrie, vom împărtăși publicului planificarea și calendarul nostru de tranziție treptată către educația față în față în școlile noastre.
În plus, aș dori să vă informez că suntem pregătiți să răspundem la toate întrebările cetățenilor noștri cu privire la educația la distanță cu asistentul nostru EBA 7/24, asistentul MEB și centrul de apel 444 0 632 MEBİM.

 


sohbet

Feza.Net

Fii primul care comenteaza

Yorumlar