Mammut Tahtalı a alerga spre cursele Sky a început

Mammut Tahtalı a alerga spre cursele Sky a început: A doua cursa a Antalyei Mammut Tahtalı Run To Sky Run a început în Kemer, Antalya.

Prima zi a cursei, care va dura trei zile în districtul Kemer, a început cu etapa de 5 kilometri Tahtalı Run To Sky Vertical de la Yaylakuzdere, iar 14 sportivi au participat la această etapă provocatoare. Sportivii care au trecut pe pantele abrupte și uneori stâncoase și au reușit să ajungă la gara superioară a Olympos Teleferik au primit mari aplauze. Mahmut Yavuz a ocupat primul loc cu un timp de 1.21.75, Emre Ayar a ocupat locul doi cu un timp de 1.27.05, iar Mustafa Kızıltaș a ocupat locul trei cu un timp de 1.33.55. La femei, Aslı Sertçelik s-a clasat pe primul loc cu un timp de 1.44.05, în timp ce Eylem Elif Maviș s-a clasat pe locul doi cu un timp de 1.55.48.

MEDIILE DATE CIRCUITELOR.
Directorul general Olympos Teleferik, Haydar Gümrükçü, a declarat: „Mammut Tahtalı Run To Sky, care a avut loc la summitul nostru, are etape destul de provocatoare. Sportivii au obținut un succes remarcabil și au ajuns în vârf. Astfel de evenimente noastre vor continua. Sper că această organizație va atinge o dimensiune internațională în următorii ani. Felicit toți sportivii. Vom continua să susținem mereu astfel de evenimente ”.

„Tahtalı VK”, prima cursă cu kilometri verticali desfășurată în Turcia, s-a desfășurat sub formă de jumătate de alergare, jumătate de alpinism pe stâncă, cu o pistă lungă de 5 kilometri cu un câștig de altitudine de o mie de metri.