Medalia 12 de la sportivii turci la Campionatul Balcanic de triatlon

medalie de la sportivi turci la campionatul balcanic de triatlon

Cursele au fost finalizate în prima zi a Campionatului Balcanic de Triatlon Sprint 2019 ETU organizat cu sprijinul Municipiului Metropolitan din Istanbul. Sportivi de vedetă, tineret și elite au concurat în campionat Sportivii turci au câștigat medalia 12.

Turcia Triatlon Federația de către Municipalitatea Istanbul Metropolitan (IBB) a organizat cu sprijinul triatlonul Campionatele din Balcani a început pe plaja Eagle. În prima zi a campionatului organizat pentru prima dată la Istanbul, sportivii au concurat la categoriile de stele, tineret și elite.

A început cu studii de warm-up în campionate dimineața devreme, în cazul în care sportivi din țările 16 500, împreună cu Turcia. Începând cu cursele masculine și feminine din stele, sportivii au înotat mai întâi cursa 400-metri. Apoi, stelele care călăreau pe bicicleta 10 kilometri s-au luptat pe primul loc, rulând 2 mii de metri 400. La finalul cursei, İpek Günad a câștigat funia. Campionul masculin al vedetelor a fost un alt atlet Bartu Ören.

Campionul masculin, Bartu Ören, a spus că a avut o perioadă bună de tabără și pregătire la sfârșitul cursei. Ören a spus că înotul și ciclismul sunt ușoare și a spus: „Am avut o mică dificultate în primul metru 1200 al cursei. În cel de-al doilea metru 1200, mi-am venit în simțuri, cu puterea stemei de pe piept, am făcut tot posibilul în ultimul sprint și am venit pe primul loc. Am fost al treilea în Campionatul Balcanic din Bulgaria, la 2017, iar astăzi am terminat înainte. Următorul meu obiectiv este să obțin clasament și primul loc în campionatele europene. ”

În cadrul cursului provocator, a doua cursă a zilei a avut loc la categoria tineret. În această categorie, sportivii au concurat la înot la 750 metri, ciclism la 20 kilometri și etapa de alergare la 5 kilometri. În cursa masculină, Eric Logoz Lorincz din România a venit pe primul loc, iar Mehmet Fatih Davran a terminat pe locul doi. Delia Oana Dudau din România s-a alăturat cursei pentru tinere. Sportivul turc Elif Polat a terminat pe locul doi, iar Aișenur Acar a terminat pe locul trei.

Ultimele curse ale zilei au avut loc în categoria elite. Cursa, care a fost scena luptei uluitoare a sportivilor care urmăreau creșterea în clasamentul ETU, s-a desfășurat pe aceleași dimensiuni de pistă ca tineretul. Gültigin Er de la echipa națională a Turciei a ocupat primul loc pe podiumul masculin, iar atleta croată feminină Zejika Milicic a câștigat medalia de aur.

Afirmând că a început triatlonul la vârsta de 17, campion de categorie de elită Gültigin Private 5 a spus că a fost triatlon de ani de zile și a spus: Pentru noi a fost un avantaj faptul că traseul pentru biciclete a fost construit pe o suprafață plană. Am făcut tot posibilul în fugă. În al patrulea rând, în Europa, în tineret, înainte și a avut Balcani a treia, Turcia champ patru ani. Triatlonul este un sport care atinge apogeul la vârste mai mari și, prin urmare, continuitatea este foarte importantă. Vreau să continui acest sport și să devin campion european și olimpic. ”

La sfârșitul zilei s-a desfășurat trofeul și ceremonia de medalii. Sportivii și-au primit medaliile de la viceprimarul orașului Kartal Oktay Aksu și protocolul. Turcia a finalizat cursa cu un total de 12 4 duminică, medalia august, va continua în categoria grupa de vârstă.