Sugestii privind sistemul feroviar pentru Sakarya de la Academician din SAU

saulu academie pentru sugestii de sistem feroviar sakarya
saulu academie pentru sugestii de sistem feroviar sakarya

Membru al facultății SAU Dr. Hakan Güler a afirmat că Sakarya are un potențial mare pentru sistemele feroviare și a spus că „Troleibuzul, autobuzul, metroul, trenul ușor, trenul de tramvai și tramvaiul pot fi ușor integrate în transport”

Profesorul dr. Hakan Güler a oferit informații despre sistemul feroviar ușor. profesor Güler, în evaluarea sa; El a declarat că orașul nostru are un potențial mare în ceea ce privește densitatea vehiculului, așezarea, populația și geografia. Potrivit datelor TURKSTAT ale orașului 2018 1 milioane 10 mii 700 mii GULER care indică faptul că provincia, 90 din provincia noastră găzduiește, de asemenea, mai mult de o mie de studenți, a spus el.

POPULAREA ȘI TRENUL FAST

Conform datelor anului Sakarya 2019, vehiculele 286,817 sunt localizate și 2.2 la sută din creșterea anuală a populației. Güler a spus că agricultura și industria conduc economia provinciei noastre și că principalele fabrici ale țării noastre se aflau în provincia noastră. Guler; X Există aproximativ 40 km linii TCDD în limitele orașului nostru. Liniile TCDD trec prin Sapanca, Arifiye în vest și Geyve și Pamukova în nord. TCDD Trenurile de mare viteză opresc în prezent la Arifiye. Cu toate acestea, în viitorul apropiat se vor opri doar în raionul Sapanca ”.

DINTRE DISTRICTE

Atunci când populația, densitatea vehiculului, așezarea și geografia Sakarya sunt luate în considerare, Güler a declarat că Sakarya are un potențial mare pentru sistemele feroviare și a adăugat: sistemele feroviare din provincia noastră; zonele de așezare, educație și muncă pot fi considerate ca fiind intense între regiuni, liniile TCDD care traversează districtele Sapanca, Arifiye, Geyve și Pamukova pot fi realizate prin proiecte de sistem feroviar. O colaborare între TCDD și Metropolitan Municipality poate fi realizată pentru utilizarea liniilor TCDD ”.

MAI MULTE DE UNUL

De asemenea, Güler a enumerat sistemele care pot fi preferate pentru un transport confortabil și confortabil în provincia noastră. El a adăugat că Bus, Trolleybus, Metrobus, Metro, Light Rail System (HRS), Tram-Train și tramvai pot fi ușor integrate în transport atunci când sunt luate în considerare factorii geografici, densitatea vehiculului și alți factori ai provinciei noastre. Güler a spus, toplu Sistemele de transport public enumerate mai sus sunt potrivite pentru Sakarya. Unul sau mai multe dintre aceste sisteme pot fi luate în considerare pentru Sakarya, luând în considerare potențialele de călătorie în regiunile în care există campusuri rezidențiale, industriale și universitare. "

RECOMANDĂRI DE RUTA

Güler a explicat opiniile sale despre rutele pentru sistemele feroviare care ar putea fi implementate în limitele Metropolitan Municipality. Din reședințele permanente, între Centru și SAU, se poate aplica HRS, precum și servicii de autobuz. Pe de altă parte, sistemul de tramvai poate fi preferat între Adapazarı, Arifiye, Sapanca și Kocaeli. Sistemele de tramvai pot fi extinse până la Düzce și pot fi utilizate pentru a asigura transportul între centrul Arifiye și Karasu. ”

ADARAY CONTRIBUT

De asemenea, Güler a făcut o evaluare cu privire la anularea zborurilor ADARAY și a spus: esi Anularea ADARAY a afectat în primul rând experiența Sakarya în sistemele feroviare. Experiența ADARAY ar fi putut contribui semnificativ la proiectele de sistem feroviar pe care le-a avut în vedere municipalitatea metropolitană. Trenurile de mare viteză operate de TCDD se vor opri în districtul Sapanca care nu se va opri în raionul Arifiye în viitorul apropiat. Orașul nostru, care este un oraș universitar și industrial, va fi greu de accesat până la Ankara, Konya și Istanbul, folosind trenuri de mare viteză și chiar până în Anatolia și Europa, cu extinderea liniilor YHT. Din acest motiv, Metropolitan Municipality ar trebui să pregătească pentru transportul pasagerilor Sakarya la stațiile YHT cu propriul sistem HRS. "

CE ESTE TRAN-TREN

Liniile principale sunt vehicule care pot funcționa în sistemul electric feroviar, precum și în sistemul electric de tramvaie sau metrou. Aceste vehicule asigură transferul pasagerilor până la stație folosind linia principală de cale ferată unde stațiile feroviare principale sunt departe de centrele de așezare. Transferul pasagerilor între cele două localități prin utilizarea sistemului feroviar principal, economisind astfel costul construirii unui tramvai suplimentar. Asigurarea utilizării mai eficiente a căilor ferate de linie principală care sunt rareori utilizate sau a căror rată de utilizare scade la anumite ore. Contribuie la transportul de pasageri de tranzit de la un centru de așezare la altul, fără a fi necesară transferul pe calea ferată suburbană a orașului. Contactați direct pe İbrahim Șener Sakarya Yenihaber)

saulu academie pentru sugestii de sistem feroviar sakarya
saulu academie pentru sugestii de sistem feroviar sakarya

Calendarul actual al ofertelor feroviare

cts 23

RayHaber„S 8. Ziua lui de naștere!

Kasım 23
Organizatori: RayHaber
+ 90 232 7000729
Mon 25

Observație de participare la ofertă: 145.000 LT Oil Oil va fi achiziționat

Noiembrie 25 @ 10: 00 - 11: 00
Organizatori: TCDD
444 8 233
Sal 26

Anunț de licitație: Serviciul privat de securitate

Noiembrie 26 @ 10: 00 - 11: 00
Organizatori: TCDD
444 8 233

Căutare de știri despre căile ferate

Despre Levent Elmastaș
RayHaber editor

Fii primul care comenteaza

Yorumlar