Semnăturile pentru KONYARAY Commuter Line au fost semnate ..! Deci, cum va fi traseul

Semnăturile au fost semnate pentru linia suburbană konyaray, cum va fi ruta
Semnăturile au fost semnate pentru linia suburbană konyaray, cum va fi ruta

A avut loc ceremonia de semnare a proiectului KONYARAY Commuter Line, care va fi realizat cu parteneriatul Konya Metropolitan Municipality și Direcția Generală TCDD.


Vorbind cu ocazia ceremoniei care a avut loc la Centrul Cultural Mevlana din Municipiul Metropolitan, primarul municipiului Konya, Uğur İbrahim Altay, a declarat că au avut o zi foarte importantă pentru istoria Konya. Menționând că cea mai mare problemă a orașelor metropolitane este traficul, primarul Altay a spus: „Konya nu se află într-o situație care să creeze o criză în ceea ce privește densitatea traficului în acest moment. Suntem într-o poziție bună în conformitate cu evaluarea făcută de multe organizații internaționale. Dar Konya se dezvoltă foarte rapid. Realizăm proiecte foarte importante în această perioadă pentru a lua măsurile necesare. În prezent, șantierul de construcție al metroului Konya este pe punctul de a fi finalizat. Sperăm că construcția va începe anul acesta. Cu metroul, care este un punct de cotitură important pentru Konya nostru, Konya va avea, de asemenea, statutul de orașe cu metrou. "

PRIMA ETAPE A BATERIEI 17.4 KILOMETRI, TOTAL 26 KILOMETRI

Menționând că proiectul KONYARAY este o investiție foarte importantă, președintele Altay a spus: „Pentru că vom fi început să transportăm pasageri pe o linie în care se produce trafic de pasageri în oraș, dar nu avem o axa de transport public. Proiectul constă în două etape. Prima etapă este Gara Konya și aeroportul 17.4 kilometri; Industriile noastre și industriile organizate din Meram, Karatay și Selçuklu vor ajunge la un transport neîntrerupt și confortabil, chiar și în a doua etapă, începând cu Yaylapınar până în Zona Industrială Organizată. Acesta a fost un proiect despre care a fost discutat ani de zile și a fost o realitate până în prezent. Prezint recunoștința mea nesfârșită directorului nostru general TCDD, care a contribuit foarte mult la proiect. ”

KONYA ÎNCEPĂ 4 DE KILOMETRI LINE DE SISTEM FEROVIAR NOU ÎN 65 ANI

După finalizarea acestor proiecte, președintele Altay și-a continuat discursul afirmând că Konya va avea o linie de metrou 21.1 kilometri și o linie de suburbie de 26 km. După ce vor fi finalizate, în această perioadă de patru ani, Konya va avea 16 de kilometri de linie de sistem feroviar nouă. Aceasta este de aproximativ două ori și jumătate a liniei pe care o folosim astăzi. ”

AEROPORTUL KONYA ESTE CONECTAT LA SISTEMUL FERODAR

Menționând că proiectul liniei suburbane va aduce o contribuție semnificativă la Konya cu opririle și rutele sale, președintele Altay a continuat: „De fapt, facem o afacere standard de metrou, chiar dacă prețul investiției nu este la fel de ridicat ca metroul. De ani de zile, am derulat diverse proiecte pentru ca cetățenii noștri să ajungă în transportul public în Zona Industrială Organizată, dar astăzi îl semnăm pentru prima dată. Astfel, vom fi eliberați de densitatea traficului de aproape 2.600 de vehicule de serviciu. Oferim, de asemenea, un transport integrat către liniile principale de transport Konya, care este o caracteristică a KONYARAY. Acesta va fi integrat cu sistemul integrat în liniile noastre de metrou, atât în ​​zona municipalității Meram, cât și din noua stație de tren de mare viteză. Astfel, cetățenii noștri vor avea ocazia să ne folosească tramvaiul, metroul și KONYARAY-ul existent în timp ce mergem dintr-un loc în altul. Sperăm să începem procesul de licitație aferent anul acesta. 17.4 kilometri și apoi 26 kilometri vor fi finalizați cât mai curând posibil. Achiziția de vehicule se realizează de către municipalitatea noastră metropolitană. Sperăm că vom începe activitatea lui anul acesta. În plus, o altă caracteristică a acestui proiect este că am conectat Aeroportul Konya la sistemul feroviar pentru prima dată. Până acum, aeroportul și sistemul feroviar nu se aflau în zona noastră de transport public. Astfel, aeroportul, noua stație de autobuz, noua noastră clădire de stații și clădirea vechii stații vor deveni un sistem integrat. Aici, vă prezentăm recunoștința noastră nesfârșită dlui președinte Recep Tayyip Erdogan. Domnul președinte îi pasă întotdeauna de Konya și ne susține cu instrucțiunile sale cu privire la executarea acestor proiecte. Noi, în calitate de Konya, ne-am ridicat întotdeauna lângă președintele nostru și sper să continuăm acest lucru. Din nou, ministrul nostru al transporturilor și infrastructurii, Mehmet Cahit Turhan, miniștrii, guvernanții, adjuncții, vicepreședintele, președintele provinciei, primarii, împreună, lucrează din greu pentru a servi Konya. Această unitate și solidaritate a Konya duce, de asemenea, la realizarea multor proiecte. Sper că va fi benefic pentru orașul nostru. ”

KONYA trăiește vârsta de aur în transport

Primarul Karatay, Hasan Kılca, a declarat că liniile de metrou și suburbane sunt extrem de importante pentru Konya. aruncând vieți în epoca de aur a transportului în orașul nostru. În acest sens, mulțumesc tuturor celor care au contribuit. ”

Primarul Meram, Mustafa Kavuș, a spus: „Sunt mândru și fericit pentru orașul și raionul meu. Ne-am întâlnit mai întâi cu metroul. Metroul va accelera transformarea urbană și nu doar transportul. Acesta este un proiect care ne va deschide drumul. Noua linie suburbană va transporta, de asemenea, un număr semnificativ de oameni din Meram și va reprezenta o ușurare semnificativă în trafic. De asemenea, proiectele de metrou și suburbane vor contribui semnificativ la dezvoltarea orașului și districtului nostru. "

Primarul Seljuk, Ahmet Pekyatırmacı, a spus: „Konya noastră primește investițiile pe care le merită. Konya este primul oraș în care sistemul feroviar aferent transportului este utilizat în Anatolia. Sper ca aceasta perioada; Cu investițiile de linii de metrou, investiții de tramvai, investiții KONYARAY, sistemul feroviar va fi cel mai utilizat oraș din Anatolia. Suntem foarte fericiți pentru asta. Sper că atunci când aceste investiții vor fi finalizate, statutul și standardul Konya noastre vor fi sporite în rândul orașelor. ”

Linia BANLİYÖ va servi 90 de mii de pasageri

Directorul general al TCDD, Ali İhsan Uygun, a declarat: „Liniile suburbane vor fi integrate în liniile de sistem feroviar urban și vor asigura un transport mai rapid, mai sigur și mai accesibil. Zona acoperită de transportul public se va extinde. Suportul sistemului feroviar ușor, care a fost consolidat cu noi linii și vehicule noi recent, cu linii suburbane va face viața de zi cu zi a rezidenților noștri Konya. KONYARAY, cu care cooperăm cu Metropolitan Municipality, este unul dintre cele mai importante proiecte de transport pe care le vom realiza cu administrațiile locale. În cadrul proiectului, a cărui primă etapă este de 17.4 kilometri și va avea o lungime de 26 de kilometri la finalizare, călătoria de 1 oră pe drum va fi redusă la 30 de minute. Acesta va deservi 90 de mii de pasageri zilnic. Promitem că, în calitate de TCDD, vom oferi tot felul de sprijin în acest proiect frumos și că vom lucra zi și noapte pentru a-l finaliza cât mai curând posibil. "

Afirmând că a întâlnit Trenul de mare viteză în 2011, sub conducerea președintelui Konya, domnul Recep Tayyip Erdoğan, și construcția Centrului Logistic din Kayacık a continuat, Uygun, al treilea cel mai mare târg feroviar al lumii, „Eurasia Rail” în martie 2021, împreună cu municipalitatea metropolitană din Konya. a reamintit că vor organiza.

UN PROIECT EXCITANT

Deputatul AK Konya, deputatul Ziya Altunyaldız, a spus: „Mulțumesc Domnului pentru guvernul nostru al Partidului AK, facem cu adevărat lucruri dincolo de visele noastre. Aș dori să mulțumesc președintelui nostru, care a oferit aceste servicii cu tot sprijinul și credința sa în Konya. Am fost foarte încântat când am văzut proiectul pentru prima dată. Aș dori să le mulțumesc primarului nostru și directorului general TCDD pentru sensibilitatea lor față de proiect. ”

„ACESTI SUNT LUCRURI DE DREAM”

Guvernatorul Konya, Cüneyit Orhan Toprak, a declarat: „Cred că proiectul de suburbie va contribui foarte bine la orașul nostru. Konya a făcut un salt incredibil în transport în ultimii ani. Mai ales cu trenul de mare viteză. Trenul de mare viteză este în prezent o formă preferată de transport din avion. Konya a devenit centrul investițiilor în sistemul feroviar. Proiectul suburban este, de asemenea, un proiect uriaș. Am asistat cum președintele a urmat îndeaproape proiectul pe această temă și cât de insistent a fost el. "

Menționând că linia suburbană este o investiție la fel de valoroasă ca metroul, guvernatorul Toprak a spus: „Legătura dintre suburbii și aeroport este extrem de importantă. Aceste lucruri funcționează cu adevărat ca visele. Președintele nostru depune eforturi mari și sprijin în demararea, întreținerea și finalizarea investițiilor mari în Konya. Îi mulțumesc foarte mult. "

Frângerea SEMNĂTURI

În urma discursurilor, protocolul liniei suburbane a fost semnat între primarul mitropolitului Konya, Uğur İbrahim Altay și directorul general al TCDD, Ali İhsan Uygun.

programul; Deputatul AKya, Konya, adjunctul Orhan Erdem, al treilea principal jet de bază și comandantul garnizoanei, generalul de brigadă Fidan Yüksel, procurorul șef public Ramazan Solmaz, comandantul provinciei de jandarmerie, generalul general de brigadă Șakir Uslu, șeful poliției provinciale, Mustafa Aydın, șeful provinciei Konya, Partidul Konya, Hasan Angı, șeful provinciei MHP, Remzi Kararslan Președintele Camerei Industriei Konya, Memiș Kütükcü, președintele schimbului de mărfuri Konya, Hüseyin Çevik, Camera de comercianți și meșteșugari Konya, președintele Uniunii Muharrem Karabacak, MÜSİAD Konya, președintele filialei Ömer Faruk Okka, au participat primarii districtelor, președinții asociațiilor muhtar și mulți cetățeni.

Harta KonyaRay


Căutare de știri feroviare

Fii primul care comenteaza

Yorumlar