Președintele MTB Özdemir: „Proiectul portului de conținut aparține lui Mersin”

mtb președinte ozdemir aparține proiectului portului mirtle
mtb președinte ozdemir aparține proiectului portului mirtle

Președintele Mersin Commodity Exchange, Abdullah Özdemir, a declarat că proiectul, numit anterior „Mersin Container Port”, a fost inclus în „Programul anual prezidențial”, ca „care va fi stabilit în regiunea estului Mediteranei”.


Există mai multe proiecte care se referă direct sau indirect la Mersin în Programul anual prezidențial 2020. Printre acestea se numără:

Măsura 335.3. Linia feroviară Konya-Karaman-Niğde-Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep va fi finalizată și va fi facilitat accesul la sectoarele industriei prelucrătoare către porturile Adana, Mersin și İskenderun.

Acțiune: Construcția liniei a 3-a și a 4-a Adana-Mersin și reabilitarea liniei 1 și 2, proiectul de conectare la aeroportul Çukurova va începe construcția.

Măsura 336.2. În regiunea Mediteranei de Est, va fi construit un port principal de marfă, care va fi poarta de acces către geografia Orientului Mijlociu și Asia Centrală.

Acțiune: determinarea locației se va face în regiunea Mediteranei de Est și studiile proiectului de sondaj vor fi finalizate.

Măsura 338.2. Aeroportul Çukurova va fi finalizat și conexiunea sa cu rețeaua feroviară principală va fi asigurată.

Acțiune: 65% la nivel de realizare fizică vor fi atinse în lucrările de infrastructură în curs de desfășurare a aeroportului Çukurova. Instalațiile de suprastructură vor fi licitate în sfera de aplicare a PPP.

Măsura 339.3. Drumul de conectare la aeroportul regional Çukurova va fi finalizat.

Acțiune: Șoseaua de conectare la aeroportul regional Çukurova va fi finalizată.

Măsura 339.5. Erdemli-Silifke-Tașucu-13, care asigură conectarea regiunii mediteraneene de est cu regiunea Mediteranei de Vest. Drumul regional de stat de frontieră și Alanya-Gazipașa-5. Drumul regional de stat de frontieră (Drumul coastei mediteraneene) va fi finalizat.

Acțiune: Erdemli-Silifke-Tașucu-13. Drumul regional de stat de frontieră și Alanya-Gazipașa-5. Lucrările vor fi finalizate pe tronsonul de 21 km al drumului regional de frontieră (Drumul coastei mediteraneene).

Măsura 339.8. Se va finaliza Șoseaua de centură Adana Sud, care va servi legătura dintre zona industrială organizată Adana și Osmaniye și Regiunea de specializare industrială Ceyhan la Centrul Logistic Yenice și Portul Mersin.

Acțiune: Lucrările de construcție vor fi finalizate pe tronsonul de 6 km al șoselei de centură Adana Sud.

Vicepreședintele Fuat Oktay a subliniat anterior că proiectul aparține lui Mersin

Özdemir, cred că printre aceste proiecte, care sunt de o importanță deosebită pentru orașul nostru, ar trebui să ne concentrăm imediat pe investițiile Portului Containerului. Deoarece, pentru proiectul aferent, „determinarea locației se va face în regiunea Mediteranei de Est și studiile proiectului sondaj vor fi finalizate”. trece descrierea.

Cu toate acestea, această investiție a fost numită „portul de conținut Mersin” în al zecelea plan de dezvoltare. Ca oraș, dacă nu luăm măsuri pentru determinarea locației ca Mersin, provincii precum Adana și Hatay în estul Mediteranei vor dori să revendice acest proiect.

Mai mult, când domnul Lütfi Elvan, președintele Comitetului pentru plan și buget, a abordat problema în timpul negocierilor din cel de-al 11-lea plan de dezvoltare, vicepreședintele nostru, dl Fuat Oktay, a subliniat deja că proiectul aparține lui Mersin.

Nu ne putem permite pierderea proiectului portului de conținut ca Mersin

Portul este inima economiei Mersin. Prin urmare, portul este un element indispensabil pentru fiecare proiecție viitoare pentru orașul nostru. Odată cu proiectul portului de containere, orașul nostru va merge mult până la a fi un centru logistic.

În plus, extinderea capacității portului a devenit acum un imperativ pentru Mersin. În consecință, nu ne putem permite să pierdem acest proiect, care a fost în planurile de investiții de mai mulți ani, în calitate de Mersin.

Trebuie să fim toți un singur corp

Cu acest fapt, Özdemir ar trebui să creeze o forță de lobby eficientă nu numai pentru Proiectul Portului Container, ci și pentru toate investițiile noastre în Mersin. Atingerea obiectivelor incluse în Programul anual în termenii orașului nostru și, de asemenea, proiectarea de noi proiecte care nu sunt incluse în acest program, dar de care are nevoie Mersin depinde de actul nostru de oraș.

Avem puterea de a realiza acest lucru lucrând în coordonare cu toate dinamicile orașului nostru, în special proprietatea statului nostru. Cu toate acestea, cu această viziune, ne putem asigura că Mersin se dezvoltă mai departe în toate domeniile, de la economie la nivelul de bunăstare, de la calitatea vieții sociale la capacitatea de generare a ocupării forței de muncă și a veniturilor. expresii folosite.Căutare de știri feroviare

Fii primul care comenteaza

Yorumlar