Emoția internațională Erciyes Mountain Bike continuă

Au fost derulate etapele Velo Erciyes MTB și Downhill ale competițiilor internaționale Erciyes Mountain Bike organizate cu sprijinul municipalității metropolitane Kayseri. Bicicliștii au parcurs în total 4 de kilometri în condiții dificile de teren pe Muntele Erciyes timp de 129 zile. Au apărut primele și singurele trasee de coborâre din Turcia în imagini uluitoare.

Cursele internaționale de biciclete rutiere, care au început în Kayseri pe 3 septembrie și s-au finalizat cu succes, continuă în perioada 17 septembrie - 11 octombrie cu 2 competiții de mountain bike, dintre care 15 sunt Downhill. Municipalitatea Metropolitană Kayseri, Erciyes Inc., Asociația Erciyes pentru Turism Sportiv de Înaltă Altitudine, Velo Erciyes organizată de Uniunea Internațională pentru Ciclism de către UCI (Union Cycliste Internationale) și Federația de Ciclism din Turcia și cooperare RATE Development Agency, Devel Municipality Sports Inc., Kayseri Transport A. 4 de sportivi din Turcia și din străinătate au participat la etapa de 40 zile Velo Erciyes MTB și Downhill din Erciyes International Mountain Bike Races, care a avut loc cu sprijinul Direcției Provinciale de Sănătate și a instituțiilor și organizațiilor publice.

Cursele de mountain bike au avut loc în 4 categorii: Cross Country Marathon-XCM, Cross Country Olimpik-XCO, Cross Country Time-XCT și Cross Country Point-XCP. Sportivii au parcurs o transpirație acerbă parcurgând o distanță totală de 129 de kilometri în timpul cursei în condiții de teren neuniform.

În clasamentul general al curselor Velo Erciyes MTB, Abdulkadir Kelleci de la Brisaspor Cycling Team a ocupat primul loc, Hennadii Moiseiev de la Ucraina Cycling National Team a ocupat locul al doilea și Tom Reho din aceeași echipă a ocupat locul al treilea. La categoria feminină, Iryna Slobodyan de la echipa națională de ciclism ucraineană s-a clasat pe primul loc, Maria Sherstiuk din aceeași echipă, iar Semra Yetiș de la echipa de ciclism Brisaspor s-a clasat pe locul trei.

Fondat la 2.200 de metri de Muntele Erciyes Erciyes Cup Downhill Bike Park este situat la Erciyes Turcia primul și singurul curs de coborâre a avut loc. Cursele din categoria UCI C2 s-au desfășurat pe o pistă special pregătită cu o lungime de 1.760 metri în Erciyes Bike Park, cu rampe, scări de piatră, viraje dure și tone de pietre. Bicicliștii, pasionați de adrenalină, au rezistat terenului dur și au călcat pe pedală.

Emirhan Eroğlu a fost primul, Yavuz Aksoy al doilea și Adilhan Șanlı al treilea în Cupa Erciyes Downhill.
Câștigătorii Velo Erciyes MTB Races și Erciyes Downhil Cup au primit premiile la o ceremonie.