Legendă pentru pilotul de curse feminine Michele Mouton Raliul Turciei la Marmaris

În istoria Campionatului Mondial de Raliuri (WRC), Michele Mouton, prima și singura pilotă feminină de raliuri care a câștigat o cursă, s-a întâlnit la Marmaris cu un vehicul Audi similar pe care l-a folosit în cursa câștigată în 1981.

Legendarul sistem quattro cu tracțiune integrală Audi sărbătorește anul acesta 40 de ani. Sărbătorind 40 de ani de la „quattro” cu diferite evenimente din întreaga lume, Audi nu uită legendele care au contribuit la transformarea quattro în legendă.

Michele Mouton, prima și singura pilotă feminină care a câștigat o cursă din istoria Campionatului Mondial de Raliuri (WRC), este una dintre ele.

Campionatul Mondial de Raliuri FIA 2020, a 5-a cursă cu și patronajul prezidențial al Republicii Turcia, Federația Sportivă a Automobilelor din Turcia (TOSFED) organizată de Turcia Michele Mouton de la Marmaris la Raliu, unde a întâlnit o mare surpriză.

Legendarul pilot s-a întâlnit cu un vehicul similar Audi quattro pe care l-a folosit în Sanremo Rally, pe care l-a câștigat în 1981, ceea ce a făcut ca numele său să fie scris cu litere de aur în istoria sporturilor cu motor.

Michele Mouton, „Au trecut 40 de ani, nu am uitat quattro ...”

Spunând că a făcut o călătorie în trecut când a văzut vehiculul Audi quattro, Mouton a declarat că nu a putut să-l uite în ultimii 40 de ani și că marca Audi a fost întotdeauna alături de el. Michele Mouton, care a spus că a concurat în WRC ca pilot Audi între 1981 și 1985, a spus că au obținut multe rezultate de succes în această perioadă, inclusiv mitinguri în Portugalia, Grecia și Brazilia. cursa a fost Raliul Sanremo. A fost absolut fascinant să vedem ce este posibil la Audi quattro. În timp ce această cursă mi-a permis să fac parte din familie, a fost, de asemenea, extrem de importantă, deoarece am demonstrat că și femeile pot ajunge la vârf în acest sport. ” a spus.

Vom vedea mai multe femei în sporturile cu motor

Michèle Mouton, care a fost președintele Comisiei pentru femei în motor (WIMC) - Comisia pentru femei în motor (WIMC), care se află în prezent în cadrul FIA, de la înființarea sa în 2009, a declarat că lucrează pentru includerea multor femei în acest sport. Michele Mouton a declarat că comisia a fost înființată pentru a promova locul femeilor în sporturile cu motor, pentru a încuraja o mai mare participare a femeilor la acest sport și pentru a arăta că sporturile cu motor sunt deschise femeilor în toate aspectele. Mouton: „Investind și încurajând viitorul în sporturile cu motor, unde participă multe femei de succes, acest sport; Ne propunem să ne asigurăm că mai multe femei participă în toate domeniile, de la pilotare la organizație, de la servicii tehnice la management. " a spus.