Suzuki este campioană la MotoGP după 20 de ani

Campion Suzuki la motogp după un an de pauză

Pilotul spaniol al echipei Suzuki Ecstar, Joan Mir, și-a declarat campionatul înainte de cursa finală a Campionatului Mondial MotoGP 2020. Tânărul pilot Mir, care a obținut 4 de puncte către cei mai apropiați rivali ai săi în cursa, care s-a desfășurat pe parcursul a 27 de ture pe pista Ricardo Tormo de 29 kilometri din Valencia, Spania, a oferit echipei bucuria campionatului devreme cu performanța sa superioară.

Toate rezultatele obținute de cei doi piloți spanioli ai echipei Suzuki Ecstar, Joan Mir și Alex Rins, merg la Suzuki; A câștigat trei victorii diferite: Campionatul șoferilor, Campionatul Constructorilor și Campionatul fabricilor. Aceste realizări sunt, de asemenea, de o importanță deosebită pentru Suzuki, deoarece în acest an Suzuki Motor Company sărbătorește cea de-a 100-a aniversare. Ajunsă din nou la Campionatul Mondial MotoGP la 20 de ani de la ultimul său campionat mondial în clasa premieră, Suzuki sărbătorește și anul acesta acest succes, lăsând în urmă 60 de ani în sporturile cu motor.

Pilotul spaniol al echipei Suzuki Ecstar, Joan Mir, a câștigat cea de-a 2020-a competiție a sezonului la Campionatul Mondial MotoGP 13, cea mai importantă organizație de curse de motociclete. Mir, care tocmai a avut al doilea sezon în clasa superioară MotoGP, a prezentat o performanță superioară în cursa desfășurată pe parcursul a 4 de ture pe pista Ricardo Tormo de 27 kilometri din Valencia, Spania, și a oferit echipei bucuria campionatului devreme. În cele din urmă, după ce Kenny Roberts Jr a acordat Suzuki titlul de campionat în 2000, Mir a încheiat lunga așteptare, aducând astfel titlul de Campionat Mondial MotoGP la Suzuki din nou după 20 de ani. La sfârșitul cursei, Mir a obținut 29 de puncte înaintea celor mai apropiați rivali, luând astfel titlul de campionat înainte de cursa finală. Joan Mir, echipa celor doi Ecstar din echipa Suzuki, și toate rezultatele obținute de Alex Rinser Suzuki; Campionatul Pilotilor, Campionatul Echipelor din Fabrica și a câștigat mai multe victorii, inclusiv trei diferite.

Campionatul a sosit în cel mai special moment!

Campionatul Mondial al Piloților din 2020 a fost al 2017-lea titlu pentru Joan Mir, care a câștigat clasa Moto3 în 2, în timp ce a fost al 16-lea pentru Suzuki. Mir se remarcă drept al zecelea campion din toate categoriile din istorie cu Suzuki și al șaptelea care a câștigat clasa 500cc/MotoGP. Campionatul câștigat de Team Suzuki Ecstar este, de asemenea, de o importanță deosebită pentru Suzuki, deoarece sărbătorește anul acesta 100 de ani de la Suzuki Motor Company. Ajunsă din nou la Campionatul Mondial MotoGP la 20 de ani de la ultimul său campionat mondial în clasa premieră, Suzuki sărbătorește și anul acesta acest succes, lăsând în urmă 60 de ani în sporturile cu motor. Echipa Suzuki Ecstar a intrat în istorie ca prima echipă din istoria Suzuki care a câștigat Campionatul Mondial al Constructorilor.

Victoria în anul dificil

Evaluând campionatul, Toshihiro Suzuki, Președintele Suzuki Motor Corporation, a declarat că au câștigat cea mai mare serie de curse de motociclete din lume, MotoGP, într-un an dificil; „În 2020, felicit și exprim recunoștința echipei Suzuki Ecstar și Joan Mir pentru câștigarea Campionatului Mondial MotoGP într-un sezon fără precedent și provocator, în umbra COVID-19. De asemenea, aș dori să-l felicit și să-i mulțumesc lui Alex Rins, care a adus contribuții incredibile la campionat și încă luptă pentru locul doi. La 100 de ani de la Suzuki și într-un an atât de de neuitat, am devenit campioni în MotoGP, cea mai mare serie de curse de motociclete din lume. Pentru noi, motocicleta este unul dintre sectoarele importante pe care bătrânii noștri le-au început și continuă de mulți ani. Mulțumim clienților, fanilor și dealerilor noștri care au susținut întotdeauna Suzuki și tuturor furnizorilor și sponsorilor care ne susțin. Mulțumim personalului echipei noastre, piloților și, mai mult, întregului personal care susține acest eveniment de la Miyakoda și Ryuyo din Japonia. „Din ziua în care am revenit la MotoGP, sunt mândru de echipa care a depășit diverse provocări, a făcut progrese constante în fiecare an și a câștigat în sfârșit campionatul.”