Cine va câștiga Marele Premiu al Azerbaidjanului? Max Verstappen sau Lewis Hamilton?

Marele Premiu al Azerbaidjanului

Circuitul orașului Baku, mult așteptatul Marele Premiu de 51 de ture, are loc în sfârșit în acest weekend. Cursa va fi marcată la ora 13:00 BST, iar fanii au multe de așteptat din această serie. Noul lider al campionatului mondial Max Verstappen își va menține conducerea la Monaco? Acest lucru se va ști doar când cursa se va termina.

Cum este Marele Premiu al Azerbaidjanului?

Circuite diferite au efecte diferite asupra performanței diferiților drivere. Pista de 6 KM are o linie dreaptă de 2,2 KM care se potrivește perfect cu bătăliile DRS lungi și cu flux rapid. toți ochii Lewis Hamilton și Max Verstappenva fi în . Lewis Hamilton a câștigat ediția din 2018, dar Max nu a obținut încă o victorie similară într-o competiție. Cu toate acestea, acesta din urmă a câștigat cursa Monaco și va fi nerăbdător să-și apere conducerea.

Ediția din 2018 a fost foarte competitivă și Hamilton a avut noroc cumva. Liderul cursei Valtteri Bottas a suferit o puncție târzie și Hamilton a profitat de ocazie. Chiar dacă se întâmplă astfel de evenimente, Hamilton va aștepta cu nerăbdare să câștige în propriile condiții.

Leclerc va avea o nouă transmisie

Leclerc

Accidentele sunt foarte frecvente pe piste de curse, iar Leclerc este unul dintre ultimii infractori. Șoferul a obținut-o pentru prima dată în Q3, dar mai târziu s-a prăbușit în ultima sa cursă. Echipa din spatele mașinii sale a decis să nu schimbe cutia de viteze pentru a evita o penalizare de cinci locuri pe grilă. Ferraria raportat că hub-ul arborelui de transmisie stâng a eșuat, nu transmisia. El nu a început cursa și, prin urmare, nu a terminat cursa la Monte Carlo.
Deși echipa a ajuns la concluzia că cutia de viteze nu este problema, vor continua să o înlocuiască. Relocarea se poate face fără penalizare, deoarece va fi considerată o retragere chiar dacă nu sunt atinse cele șase curse necesare.

Leclerc a luat pole position la GP-ul Monaco. El a declarat într-un interviu din trecut că a învățat să fie consecvent și să nu își asume riscuri în astfel de evenimente de curse.

McLaren și Mercedes sunt nemulțumiți de echipele rivale care folosesc Flexi-wing

Cele două echipe cred că echipele rivale au încălcat regulile cursei prin proiectarea aripii spate pe mașinile lor. Nicio echipă nu s-a confruntat cu proteste de proiectare la Marele Premiu de la Monaco. Cu toate acestea, circuitul orașului Baku ar putea schimba întreaga poveste, deoarece are mai multe drepte lungi, ceea ce înseamnă că mașinile cu aripi flexibile pot fi avantajoase.

FIA a emis o declarație în care spune că ar putea aduce teste mai dure pe aripile din spate ale poliției. Dar asta nu se va face până la Marele Premiu al Azerbaidjanului. Antrenorul Mercedes, James Allison, spune că vor „păstra o minte deschisă” dacă Red Bull va risca să folosească aripile în cursa următoare.

Sainz a spus că Norris și McLaren ar trebui să fie încântați de Baku, deoarece dețin deja o mașină „rachetă”. În primele două antrenamente din Monaco, Ferrari a evoluat impresionant, Charles Leclerc și Sainz conducând Free Practice 2. Trebuie doar să așteptăm și să vedem dacă mașina va avea un avantaj față de performanțele echipelor.

Cine va câștiga cursa?

fotbal,la pariurile sportive online Deși este încă un lider, F1 nu poate fi ignorată nici ea și de aceea este mereu prezentată în diverse cărți de sport. Lewis Hamilton a câștigat până acum 5 din 3 curse. Pe de altă parte, Max Verstappen a câștigat de două ori în aceleași curse.

Prin urmare, Marele Premiu al Azerbaidjanului 2021 va fi o cursă dură, deoarece Max Verstappen așteaptă cu nerăbdare să mențină conducerea, în timp ce Max Verstappen caută să-și crească șansele de a deveni câștigătorul general. Există alți concurenți demni și putem doar să așteptăm și să vedem ce pot face în timpul cursei.