Recuperat de la dezastru pe linia de telecabină Ordu Boztepe

Telecabină Ordu Boztepe înghețată de dezastre
Telecabină Ordu Boztepe înghețată de dezastre

Telecabina care oferă acces la Boztepe, terasa de observare a lui Ordu, este închisă. După curiozitatea publicului cu privire la motivul pentru care a fost închisă, a venit o declarație din partea filialei municipiului Ordu Metropolitan ORBEL A.Ș. Declarația scrisă de la ORBEL, care anunță că puterea magnetică din cablurile telecabinei se apropie de valorile limită, este următoarea;

Întreținerea de rutină și controalele instalației noastre Ropeway, care au devenit operaționale în 2011, au fost efectuate de Leitner Ltd., compania producătoare până astăzi. Ghidul de întreținere manuală al lui Ști pregătit de echipa noastră tehnică în conformitate cu.

Întreținerea grea a instalației noastre (20.000 / 40.000 / 50.000 ore) este realizată de Leitner Ltd. Sti. Acesta este realizat de personalul tehnic autorizat intern și străin al companiei.

Leitner Ltd. Sti. 2020 ore de funcționare Întreținere (scurtarea cablului, revizuirea liniei, analiza vibrațiilor, inspecții nedistructive, înlocuirea căptușelii rotorului stației inferioare și superioare, service electric și întreținere), planificată de companie în martie-aprilie 40.000, personal tehnic din străinătate din cauza Pandemiei A avut loc în octombrie-noiembrie 2020 din cauza interdicției de călătorie.

Deși întreținerea grea finalizată în noiembrie 2020 este în garanție timp de 30 de luni, iar inspecția cablurilor NDT (raze X pentru frânghii rupte) ar trebui făcută la fiecare 3 ani, adică în 2024, a fost efectuată din nou în iunie 2021 în scopuri de control, în conformitate cu prevederile echipei noastre tehnice. În urma inspecției, frânghia; Când valorile inspecției efectuate în aprilie 2020 sunt comparate cu valorile după 40.000 de îngrijiri grele; S-a determinat că pierderea câmpului magnetic a fost de 5,88% (maxim 6%) și numărul de fracturi din coardă s-a apropiat de valorile limită superioare. Apoi, Leitner Ltd. Sti. Informațiile au fost date în scris, iar opiniile au fost întrebat despre situație.

Leitner Ltd. Sti. Ca urmare a negocierilor cu compania, am fost informați în scris că instalația ar trebui închisă și schimbarea frânghiei ar trebui făcută.

În plus, ca urmare a întâlnirilor echipei noastre tehnice cu experți din țară și străinătate; S-a sugerat că poate fi acționat prin reducerea numărului de îmbarcări și reducerea vitezei instalației la jumătate. Cu toate acestea, ca urmare a evaluării făcute de echipa noastră tehnică; exploatarea centralei va reprezenta un risc pentru siguranță și toată responsabilitatea revine producătorului Leitner Ltd. Sti. S-a decis că activitățile de exploatare ale instalației vor fi oprite pentru a se asigura că instalația rămâne în vigoare și că acordul de service autorizat este continuat.

În concluzie; Pierderea câmpului magnetic menționată mai sus în coardă a fost descoperită cu atenția și îngrijirea personalului competent care lucrează în instalația noastră și a fost prevenit un posibil risc. Datorită pandemiei din lume și a procesului special de producție a cablului telecabinei, se anticipează că începerea activităților de afaceri va dura 20 de săptămâni.

Ca urmare a tuturor acestor procese; Instalația de telecabină a fost luată în întreținere de către compania autorizată și toate procesele tehnice și legale sunt respectate cu meticulozitate.

Armin

sohbet

    Fii primul care comenteaza

    Yorumlar