Cel mai ușor detector de mine din lume de la membrii BASDEC

cel mai ușor detector de mină din lume de la membrii basdec
cel mai ușor detector de mină din lume de la membrii basdec

Membrii grupului Bursa Aerospace and Defense Cluster (BASDEC), care a fost înființat pentru a dezvolta ecosistemul industriei de apărare din Bursa, au luat măsuri pentru a produce cel mai ușor detector de mină din lume. İbrahim Burkay, președintele Consiliului de Administrație al Camerei de Comerț și Industrie Bursa (BTSO), a declarat că membrii BASDEC își dezvoltă propriile produse unice, precum și satisfacerea nevoilor principalilor producători. Explicând faptul că membrii clusterului își propun să dezvolte acest produs prin asigurarea transferului de tehnologie al detectorului de mine de metal pliabil OZAN prin TÜBİTAK, președintele Burkay a spus: „Vom satisface o altă nevoie importantă a forțelor noastre de securitate și a organizațiilor de ajutor umanitar cu acest produs , pe care le vor produce folosind în comun abilitățile și capacitățile clusterului. ” spus.

În ciuda tuturor efectelor negative ale epidemiei Covid-19 asupra economiei globale, ponderea industriei de apărare din Bursa crește în fiecare an. Reprezentanții sectorului de apărare și industria aerospațială, ale căror exporturi directe au crescut cu 2020 la sută în 285 față de anul precedent și au ajuns la 23,5 milioane de dolari în Bursa, au dezvoltat proiecte unice cu Bursa Aerospace and Defense Cluster (BASDEC), înființat în cadrul BTSO, pentru a ajuta industria de apărare internă și economia Turciei. își propune să contribuie la obiectivele de export la un nivel înalt.

MARE SPRIJIN APĂRĂRII DIN BURSA

Observând că BASDEC a lucrat în conformitate cu viziunea Turciei 2013, 2023 și 2053 de la înființarea sa în 2071, președintele BTSO, İbrahim Burkay, a declarat: „Bursa, cu capacitatea sa de producție în domenii precum producția de automobile, textile și mașini, este un pionier în domeniile aerospațial, aviației și apărării. De asemenea, are un potențial important pentru sectoarele strategice. Mișcarea de transformare medie-înaltă și de înaltă tehnologie pe care am început-o acum aproximativ 8 ani a adus Bursa la capacitatea de a servi 75% din industria noastră de apărare. Există 126 de companii sub acoperișul cluster. Printre obiectivele noastre principale, fiecare dintre membrii noștri are sisteme și subsisteme pentru sector și susține eforturile de localizare. Planurile pe termen mediu ale președinției industriei noastre de apărare și planurile și obiectivele BASDEC progresează în armonie. Cu „Noul model de industrializare” anunțat de președinția noastră din industria de apărare, contribuim la programele de sprijin și evaluare a competențelor industriale (EYDEP) și la programele de inventar al talentelor (YETEN) la cel mai înalt nivel. ” el a spus.

„PRODUSE AUTENTICE SUNT DEZVOLTATE”

Președintele Burkay a declarat că membrii BASDEC efectuează studii importante în ceea ce privește satisfacerea nevoilor principalilor producători, precum și dezvoltarea propriilor produse unice și a spus: „Astăzi avem companii care produc sisteme și tehnologii într-o gamă largă de domenii din sisteme mecanice de precizie la produse nano-tehnologice. În prezent, companiile noastre din cluster își propun să dezvolte acest produs oferind transferul de tehnologie al OZAN- Detector pliabil de mină de metale prin TÜBİTAK. Cu această tehnologie, care va fi produsul comun al clusterului, vom satisface o nevoie importantă a statului nostru. În plus, companiile noastre din cluster continuă să lucreze în cooperare și coordonare în momentul dezvoltării produselor originale care vor deveni un brand mondial. ” a folosit frazele.

„Ne vom concentra pe produse noi în concurență cu lumea”

Președintele Consiliului BASDEC, Mustafa Hatipoğlu, a declarat că membrii clusterului s-au reunit pentru a forma un consorțiu pentru transferul de tehnologie în producția de detectoare de mină Ozan, în funcție de domeniile lor de activitate în electronică, materiale plastice, prelucrarea metalelor și integrare. Hatipoğlu a spus: „Detectorul de mină Ozan, pe care l-am transferat tehnologie pentru a fi utilizat în stabilirea păcii și securității de către consorțiul nostru format din cercetare și dezvoltare Emre Makine, Ons Makine, Öztuğ Automotive și compania Erbab, care a preluat conducerea consorțiului, poate fi benefic pentru industria noastră de apărare și pentru țara noastră. Ca și în cazul consorțiului Ozan Mine Detector, ne propunem să producem produse finale în mai multe proiecte, stabilind cooperarea între membrii noștri. Ca BASDEC, vom continua să ne concentrăm pe produse care pot concura cu piețele mondiale oferind produse sau servicii în zona în care fiecare dintre membrii noștri este cel mai competent, cu resurse mai mici prin producție comună. ” el a spus.

„VOM MUNCI PENTRU A PROTEJA VIEȚILE VIEȚII”

Ufuk Erdogan, președintele consiliului de administrație al ERBAB și liderul consorțiului, a declarat că sunt mândri că produc pentru îndepărtarea minelor care cauzează moartea oamenilor sau a altor lucruri vii fără ținte. Ufuk Erdoğan a spus: „Vom dezvolta un produs competitiv și de înaltă calitate în domeniu cu consorțiul pe care l-am înființat cu adunarea de companii cu abilități diferite în cluster. Structura noastră, specializată în electronică, software, plastic și integrare, stă la baza consorțiului nostru. Experiența profesională a membrilor consorțiului în sectorul de apărare, ca și în alte sectoare, va fi cea mai mare forță a noastră. În plus, minele dăunează fără discriminare civililor, forțelor noastre de securitate și altor ființe vii din natură. Munca produsului nostru pentru a preveni această situație constituie motivația consorțiului. ”

CEL MAI UȘOR DETECTOR AL MINEI DE METAL DIN LUME

Ozan, care se numără printre noile tehnologii dezvoltate de Centrul de cercetare pentru tehnologii avansate de informatică și securitate informațională TÜBİTAK (BİLGEM) în domeniul sistemelor securizate de comunicații și apărare, a fost proiectat luând în considerare nevoile unităților de securitate care lucrează în zona de operare cu structura sa compactă și o greutate redusă de 1,5 kilograme. Ozan, unul dintre cei mai ușori detectoare de mină de metale din lume, oferă unităților de securitate ușor de transportat în zone mari. Sistemul, a cărui rată de alarmă falsă este minimizată, oferă operatorului trei avertismente de detecție diferite: avertismente sonore, vizuale și vibratoare pentru detectarea țintei. Densitatea metalică a țintei detectate poate fi ușor observată cu ecranul LCD grafic de pe sistem.

Armin

sohbet

    Fii primul care comenteaza

    Yorumlar