O echipă națională de volei feminin s-a clasat pe locul trei în Europa

o echipă națională de volei feminin a ocupat locul trei în Europa

Echipa noastră națională de volei feminin s-a confruntat cu Olanda în meciul pe locul trei al Campionatului European CEV de volei 2021. Sultanii de pe net nu și-au stabilit adversarul în meciul pe care l-au jucat împotriva Olandei și au câștigat medalia de bronz câștigând meciul cu scorul de 3-0.

Naționala a început bine în meciul desfășurat la Belgrad, capitala Serbiei, și a arătat un joc superior pe tot parcursul setului. Echipa semilună care a marcat cu Tuğba, Ebrar, Eda, Hande și Zehra a luat setul cu 25-20 și a preluat conducerea cu 1-0.

În setul doi, care a început cu puncte reciproce, Olanda a dominat cu 6-4. „Sultanii Netului”, care și-au pus greutatea pe joc, au luat avans cu 5-0 cu o serie de 9-6. Continuând jocul efectiv, naționala a câștigat setul cu 25-19, ducând scorul la 2-0.

Olanda a început bine setul al treilea. Naționala, aflată mult timp în urmă, și-a prins adversarul cu 20-20. Semiluna-stele, care au jucat mai bine ultima parte, au câștigat setul cu 25-23 și meciul cu 3-0. Cu acest scor, Naționalele au câștigat medalia de bronz ca a treia în Europa.

Hande Baladin și Ebrar Karakurt au obținut fiecare câte 13 puncte, Zehra Güneș 9 puncte, Eda Erdem Dündar 8 puncte, Tuğba Șenoğlu câte 5 puncte, Cansu Özbay și Meliha İsmailoğlu câte 3 puncte, iar Meryem Boz a contribuit fiecare cu 2 puncte.

„Femeile turcești sunt foarte puternice și pot realiza orice”

La finalul meciului, antrenorul principal Giovanni Guidetti și jucătorii au făcut declarații. „Sunt foarte fericit”, a spus Guidetti. Vă mulțumesc foarte mult în numele tuturor, a fost o vară foarte lungă. Am câștigat 2 medalii și am terminat pe locul 5 la olimpiade, cred că nu e prea rău. Suntem foarte aproape de a deveni una dintre primele trei echipe din lume. Naționala Turciei joacă până la finalul fiecărui turneu. Suntem mândri de asta. Echipa noastră ar trebui să dea un exemplu și un model de urmat pentru toate fetele și femeile tinere din Turcia. Echipa noastră a arătat că femeile turcești sunt foarte puternice și pot realiza orice.”

Zehra Güneș, unul dintre actori, a spus: „Suntem împreună din luna mai, am avut un proces foarte dificil. Am terminat ultimul nostru turneu cu o medalie. Mulțumesc tuturor celor care și-au dat sprijinul. Ne-am simțit ca acasă peste tot ”, a spus el.

„Am jucat turnee complete”, a spus Eda Erdem, adăugând: „Cred că ne-am recuperat bine după înfrângerea de ieri, ne-am gândit că ar fi demn să completăm cu o medalie. Astăzi am fost partea mai dispusă. Este un cadou pentru oamenii noștri. Oameni turci, bucuroși să te am. Ne-ați susținut incredibil. Mulțumesc tuturor foarte mult. Ne vedem în vara anului 2022, ai grijă de tine.

„Cei care vor să ne calomnieze pot scrie în jurnalele lor plângând”

Ebrar Karakurt, pe de altă parte, a împărtășit pe contul său de socializare: „Cei care vor să ne defăimeze pot scrie în jurnalele lor plângând că suntem locul 3 în Europa”.