Taxi maritim național și național aterizat pe apă ... İmamoğlu a devenit primul său client

taxi maritim local și național a aterizat pe apă, primul său client a fost imamoglu
taxi maritim local și național a aterizat pe apă, primul său client a fost imamoglu

İBB a lansat 50 dintre cele 8 de noi generații de taxiuri maritime, toate acestea fiind produse cu resurse interne și naționale. Vorbind la ceremonia desfășurată la șantierul naval Haliç pe 24 septembrie, Ziua Mondială a Maritimului, președintele İBB, Ekrem İmamoğlu, a declarat: „Este foarte valoros ca toate taxiurile maritime să fie produse în șantierul naval Haliç. Șantierul naval era o zonă goală, abandonată când am preluat funcția. Sunt un primar care a văzut tristețea pe fețele maeștrilor de aici pentru că nu produceau muncă. Le-am dat prietenilor noștri talentați ocazia de a se reproduce. Într-un fel, ne bucurăm de plăcerea de a lansa un produs național și național. Pasiunea noastră pentru servicii este mare. Nimic nu poate sta în calea pasiunii noastre pentru serviciu. Nu contează ce spun ei; Vom continua să servim Istanbulul ", a spus el.

Ekrem İmamoğlu, primarul municipalității metropolitane din Istanbul (IMM), a participat la ceremonia de lansare a 24 noi generații a orașului Taxi maritim în ziua maritimă mondială din 8 septembrie. Vorbind la ceremonia desfășurată la șantierul naval Haliç din Beyoğlu, pe fundalul magnificului orizont din Istanbul, İmamoğlu a subliniat că acum se confruntă cu o imagine mândră. „Aceste taxiuri maritime pe care le-am lansat astăzi sunt primul pas al municipalității metropolitane din Istanbul către producția de vehicule maritime, poate după decenii”, a spus İmamoğlu. Acesta este ceva de care să fii mândru. Aceasta este munca în echipă. Determinarea echipei de a crea valoare adăugată, de a-și demonstra propriile abilități de producție, este o mișcare menită să-i facă pe 16 milioane de istambuleni să câștige, fără nicio altă intenție. În acest sens, sunt foarte mândru astăzi. ”

„TAXI SEA VA ADUCE O NOI RESPIRARE”

Observând că ceremonia a coincis cu „Ziua mondială maritimă din 24 septembrie”, İmamoğlu a spus: „Ne aflăm într-o geografie foarte importantă, cu Cornul de Aur și Marmara. Suntem fiii unei țări care este împletită cu Marea Neagră și cu marea. În domeniul transporturilor, trebuie să luăm măsuri serioase pentru a beneficia de mările noastre și pentru a maximiza cota de mare. Suntem buni la asta? Din păcate, nu suntem în stare bună. Nu suntem într-o poziție bună, mai ales în ceea ce privește transportul de persoane și transportul de persoane. Trebuie să luăm măsuri serioase atât în ​​numele orașului nostru, cât și al țării noastre. Ar trebui să îl folosim mai mult și cu siguranță ar trebui să creștem cota mării. ” În acest sens, İmamoğlu a dat exemple de studii care vizează creșterea ponderii transportului maritim în transportul din Istanbul și a spus: „Sea Taxi va aduce de fapt o respirație diferită Istanbulului în ceea ce privește calitatea, calitatea și transportul rapid în acest scop.”

„ȘANTIERUL HALIC A FOST bombardat CÂND AM DECOLAT”

Exprimând că proiectul Sea Taxi a început cu decizia luată în ianuarie 2021, İmamoğlu a spus: „Este foarte valoros ca toate taxiurile maritime să fie produse în șantierul naval Haliç. Acest detaliu trebuie auzit de toți Istanbulitii și de toată Turcia. Pentru că acest șantier naval era o zonă goală, abandonată când am preluat funcția. Maeștrii și angajații de aici nu sunt oameni care cresc atât de ușor. Cu alte cuvinte, ei sunt cu adevărat cunoscători ai locurilor de muncă și oameni care își fac treaba bine. Sunt un primar care a văzut tristețea pe fețele acestor oameni pentru că nu au produs muncă atunci când am ajuns. În acest sens, echipa noastră de aici a gestionat procesul la cel mai înalt nivel și le-am dat prietenilor noștri, acelor prieteni talentați ocazia de a se reproduce. În prezența doamnei Sinem, aș dori să mulțumesc întregii familii uriașe. Într-un fel, ne bucurăm de plăcerea de a lansa un produs național și național. ”

„SUCCESUL RESPECTULUI NOSTRU PENTRU CULTURA ANTICĂ”

Afirmând că Istanbulul are o vedere magnifică spre deosebire de orice altă parte a lumii, İmamoğlu a spus: „Există convingeri diferite în el. Are o siluetă enormă în interior. Și există o geografie cu adevărat extraordinară. Lumea întreagă admiră aici. Atunci trebuie să fim demni de acest pământ, de această cultură străveche. În acest sens, faptul că un astfel de șantier naval, care a început producția cu secole în urmă în timpul domniei lui Mehmet Cuceritorul, este capabil să producă din nou astăzi este un succes pe care l-am obținut în schimbul respectului și responsabilității pe care o avem atât pentru acest pământ, cât și pentru această cultură străveche. ”

„Vrem să creștem rețeaua”

Subliniind că vor să extindă rețeaua Sea Taxi, İmamoğlu a declarat că își propune să colecteze vehicule maritime cu diferite licențe într-un singur sistem. Amintind că modelul de taxi maritim care a fost implementat în trecut nu a fost pus în funcțiune, İmamoğlu a spus: „Din păcate, nu este un proces care a fost eliminat de ani de zile, chiar în fața sa, transformat într-o resturi - și am forțat i-am îndepărtat de aici - dimpotrivă, nu este un proces care va face viața mai ușoară cu un mecanism operabil și durabil. va continua să deservească oamenii din Istanbul cu un sistem. Pasiunea noastră pentru acest serviciu este mare. Nimic nu poate sta în calea pasiunii noastre pentru serviciu. Nu contează ce spun ei; Vom continua să slujim Istanbulului ", a spus el.

DEDETAȘ: „AVEM FERICIREA DE A REALIZA UN PRIM”

Directorul general al City Lines, Sinem Dedetaș, în discursul său, a explicat în detaliu munca pe care au făcut-o în timpul procesului Sea Taxi. Afirmând că au început lucrările la aniversarea a 170 de ani de la City Lines, cu instrucțiunile lui İmamoğlu, Dedetaș a spus: „La șantierul nostru Cornul de Aur, care a realizat multe prime producții încă din 1455, precum galere, galioane, nave de pasageri cu aburi , feriboturi auto și feriboturile noastre care sunt încă în mișcare. Astăzi, suntem bucuroși că am realizat încă o primă. Taxiurile noastre maritime, dintre care 8 am lansat astăzi, vor ajunge la 45 la sfârșitul anului și la 2022 în primul trimestru al anului 50.

„Am economisit 3,5 milioane EURO”

Subliniind că au analizat greșelile făcute în aplicațiile anterioare de Sea Taxi, Dedetaș a atras atenția asupra dimensiunii financiare a proiectului cu următoarele cuvinte:

„Procesele de cumpărare pentru toate nevoile, inclusiv materialele de producție a ambarcațiunilor, au fost realizate de compania noastră. În acest fel, am obținut o performanță de negociere de 23 la sută (1,5 milioane de euro) în echipamentul principal și am prins o diferență de 17,5 la sută (850 de mii de euro) cu cel mai apropiat furnizor în echipamentul pe care l-am achiziționat. Așa am demonstrat puterea de negociere a companiei noastre în prima producție națională și națională Sea Taxi. Câștigul pe ambarcațiune este de 70 de mii de euro, deoarece efectuăm procesul în interior, în loc să avem un design gata făcut din exterior și să îl fabricăm într-un alt șantier naval. Aceasta înseamnă o economie de 3,5 milioane de euro în bugetul total al acestui proiect. Astăzi asistăm la unul dintre cei mai importanți indicatori ai viziunii noastre de marinar la șantierul naval Haliç, pe care l-am preluat când eram la punctul de închidere. ”

IMAMOĞLU A FOST PRIMUL CLIENT

Exprimându-și mulțumirile tuturor celor care au contribuit la proiect, Dedetaș și-a încheiat cuvintele spunând: „Arcul nostru este clar, vântul nostru este ușor”. După discursuri, İmamoğlu și Dedetaș au devenit primii clienți ai Taxiului maritim numit „Kırșığı”. Călătorind de la Șantierul Naval de Aur până la debarcaderul în care se află coordonatorul de comunicații IMM, duo-ul a avut un turneu plăcut la Istanbul.

50 DIN 5 TAXI VOR FI HIBRIDI

50 din totalul de 5 de taxiuri produse la șantierul naval Haliç vor fi echipate cu un „sistem hibrid de propulsie”. Cele 8 taxiuri lansate astăzi vor intra în funcțiune în octombrie. Până la sfârșitul anului, vor fi produse 45 de taxiuri maritime. Producția de taxiuri de apă hibrid va fi finalizată în februarie 2022. Taxiurile maritime cu o capacitate de 10 pasageri vor putea fi apelate de la 98 de piliere, în primul rând cu o aplicație. În viitor, va fi adăugată funcția de utilizare partajată și va începe să servească drept „Taxi Dolmus”. Taxiurile pot fi, de asemenea, numite oriunde pot andoca, indiferent de debarcader. Taxiurile maritime se pot apropia cu ușurință oriunde, cu capacitatea lor de a atinge viteza mare și de a andoca de la început. În plus, datorită rampei cu dizabilități, a fost proiectată astfel încât pasagerii cu dizabilități fizice să o poată folosi cu ușurință. Taxiurile maritime vor avea o taxă de deschidere fixă ​​cu modelul de taximetru. După depășirea unei anumite mile, se va adăuga taxa pe milă.

Armin

sohbet

    Fii primul care comenteaza

    Yorumlar