Tinerii maeștri de șah suflă vântul turcesc în Europa

tineri maeștri de șah au măturat turci în Europa

În grupele europene de vârstă, unul dintre cele mai importante campionate de șah din Europa, Turcia a asaltat. Turcia la Campionatul European pe grupe de vârstă 2021; În timp ce a câștigat două Campionate Europene și un loc al treilea european, a arătat succesul de a fi pe locul doi ca țară.

Campionatul European pe grupe de vârstă 2021 s-a desfășurat în perioada 15-21 octombrie cu un sistem hibrid. Un total de 8 de sportivi din 10 de țări au concurat în turneu, care s-a disputat la 12 categorii, 14, 16, 18, 20, 14, 32 și 893 de ani și sub general-fete. Un total de 32 de sportivi din toate categoriile de vârstă au reprezentat Turcia.

Adalar devine dublu campion european

În Campionatul European pe grupe de vârstă din 2021, Arda Cankurt la categoria generală de 10 ani și CM (candidatul master) Arda Çamlar la categoria generală de 12 ani au devenit campioni europene. La categoria generală sub 16 ani, FM (Master FIDE) Atakan Mert Biçer s-a clasat pe locul al treilea, în timp ce la categoria generală de 14 ani, CM Yankı Taşpınar s-a clasat pe locul patru, cu o diferenţă medie. Concurând la categoria generală de 8 ani, Ege Öz a încheiat turneul pe locul 5.

Ca echipă, Turcia s-a clasat pe locul al doilea în categoria generală, cu scorul pe țară al Campionatului European pentru grupe de vârstă din 2021. În campionatul în care cei mai de succes 6 sportivi la categoria generală și fete au determinat scorul țării, Turcia a obținut 40 de puncte la categoria generală. La categoria generală, Rusia a devenit campioană cu 42.5 puncte, în timp ce Germania a ocupat locul trei cu 37 de puncte. La fete, Rusia a fost campioană cu 44.5 puncte, Polonia a ajuns pe locul doi cu 34.5 puncte, iar Georgia a ocupat locul trei cu 34 de puncte.

„Ca și Turcia în șah, am evaluat bine perioada pandemiei”

Președintele Federației Turce de șah, Gülkız Tulay, care a subliniat că au folosit cu bine perioada de pandemie în șah ca Turcia, a declarat: „În această perioadă, am adus întreaga țară împreună cu sportul de șah cu evenimente și proiecte care îmbrățișează Turcia. Întrucât campionatele și turneele nu au putut fi organizate din cauza epidemiei, noi, în calitate de TSF, am acordat o atenție specială sportivilor noștri și am făcut un efort pentru a ne lega de sportul de șah pe tot parcursul procesului. Ne-am organizat taberele de echipe naționale în lumea digitală și ne-am urmărit îndeaproape sportivii. Succesul sportivilor noștri în grupele de vârstă europene și succesul Turciei ca echipă ne-au făcut să zâmbim. Sportul șahului din țara noastră continuă să alerge din succes în succes cu fiecare zi care trece și să anunțe numele șahului turcesc în lume cu campionatele sale. În sfârșit, îi felicit pe sportivii noștri care au concurat cu aceeași hotărâre la Campionatul European pe grupe de vârstă și îi felicit pe cei care au ajuns în top.

Sportivii vor lua lecții la Academia Europeană de Șah

Conform directivei, primii sportivi din campionat vor fi invitați la Campionatul European pentru grupe de vârstă 2022 ca recompensă. Primii 6 jucători din fiecare categorie din clasamentul final vor primi un antrenament de 8 luni de către maeștrii antrenori ai Academiei Europene de Șah. Toți sportivii noștri care au obținut o diplomă în campionat vor beneficia de antrenament.