Sezonul Campionatului Turciei de alpinism s-a încheiat la Aydın

Organizată de Aegean Automobile Sports Club (EOSK) cu contribuțiile Municipiului Buharkent, a șasea și ultima cursă a Campionatului Turcia de alpinism AVIS 2021 a avut loc în perioada 6-20 noiembrie.

Organizată de Aegean Automobile Sports Club (EOSK) cu contribuțiile Municipiului Buharkent, a șasea și ultima cursă a Campionatului Turcia de alpinism AVIS 2021 a avut loc în perioada 6-20 noiembrie. Organizația, care a început cu un start ceremonial sâmbătă, 21 noiembrie, în Piața Buharkent, a asistat la lupta mașinilor din 20 categorii diferite.

La finalul cursei, care a avut loc duminică, 21 noiembrie, pe 7,50 ieșiri pe pista de 2 kilometri, İsmail Tamer İşgüder a ocupat primul loc la Categoria 1 cu Fiat Palio, în timp ce Evren Girgin, sportivă cu un similar mașină, a ocupat locul doi. Burak Title, care a concurat cu Ford Fiesta R2 în numele BC Vision Motorsport în Categoria 2, a fost persoana care a finalizat circuitul în cel mai scurt timp, în timp ce Süleyman Yanar cu Fiat Palio Kit Car s-a clasat pe locul al doilea și o altă sportivă cu Fiat Palio, Sevcan Sağıroğlu, a urcat pe podium. Nizamettin Kaynak a fost câștigătorul luptei dintre Renault Sport Clios la Categoria 3, în timp ce Bahadır Sevinç a ocupat locul doi. Concurând cu Mitsubishi Lancer EVO IX în Categoria 4, Ayhan Germirli a reușit să ajungă atât la premiul „cel mai bun timp”, cât și la prima cupă. Hüseyin Yıldırım, care a concurat cu VW Polo TDi, a ocupat locul doi la această categorie.