Victorie dublă în Campionatul Mondial de Raliuri de la TOYOTA GAZOO Racing

TOYOTA GAZOO Racing World Rally Team a câștigat ultimul raliu din 2021, desfășurat pe emblematica pista Monza, și a încheiat sezonul câștigând campionatul piloților și constructorilor. TOYOTA GAZOO Racing a câștigat Campionatul Constructorilor, în timp ce câștigătorul echipei Toyota Sébastien Ogier și copilotul său Julien Ingrassia au ajuns și ei în Campionatul Piloților.

Ogier a intrat din nou într-o luptă strânsă cu coechipierul Elfyn Evans în cursa finală de la Monza. Conducerea și-a schimbat mâinile de șase ori în rândul șoferilor Toyota, care au dus o luptă legendară pentru victorie tot weekendul. La finalul raliului, Ogier a câștigat cursa cu o marjă de 7.3 secunde și a luat al optulea campionat din carieră.

Aceasta este a cincea victorie a lui Ogier anul acesta, după victoriile de la Monte Carlo, Croația, Sardunaya și Kenya. Ogier, care a câștigat cel de-al 54-lea raliu, își va continua aventura WRC cu jumătate de normă cu Toyota în sezonul viitor. Copilotul Ingrassia și-a încheiat cariera de succes. Evans, care a terminat pe locul doi în cursă, a terminat campionatul pe locul doi.

Cu acest succes, Toyota a câștigat al cincilea Campionat al Constructorilor, devenind-o a treia echipă cu cea mai mare titlul din toate timpurile. După ce a revenit la raliuri cu Yaris WRC, Toyota a câștigat al doilea campionat. Victoria de la Monza a fost cea de-a 2022-a victorie în fața Yaris WRC înainte ca era Rally1 cu motor hibrid să înceapă în 26.

Președintele Toyota și fondatorul echipei, Akio Toyoda, a comentat la sfârșitul sezonului: „Întotdeauna am avut un singur pilot pe podium pe tot parcursul sezonului. Lupta din cadrul echipei pentru campionat m-a entuziasmat ca fan de raliuri. Este grozav pentru Toyota că Yaris WRC a ieșit cu succes dintr-o astfel de provocări la nivel înalt. Echipa a reușit să facă Yaris WRC mai puternică din 2017. Am învățat ceva din fiecare cursă câștigată și pierdută cu Yaris WRC, care a avut 5 de raliuri în 59 ani și am reușit mereu să fim puternici.”

Căpitanul echipei, Jari-Matti Latvala, a declarat că lucrează din greu pentru a câștiga Campionatul Constructorilor și Piloților în același timp, adăugând: „Suntem o echipă incredibilă de oameni minunați și cei mai buni piloți. Sunt mândru de toată lumea. Este foarte frumos să închei această perioadă a raliului cu atât de succes”, a spus el.

Campionul Sébastien Ogier, pe de altă parte, a spus că i-a fost greu să descrie emoțiile și a spus: „Mulțumesc tuturor membrilor echipei. Nu am fi campioni fără ei. Realizările Toyota sunt impresionante și echipa a meritat-o ​​pentru efortul depus. „Nu ne-am fi putut imagina un final mai bun.”

Sezonul 12 WRC, format din 2021 curse, s-a încheiat cu campioana TOYOTA GAZOO Racing primind 520 de puncte.