Toyota câștigă prima victorie în Suedia cu Noul GR YARIS Rally1

Noua mașină GR YARIS Rally1 a Toyota GAZOO Racing World Rally Team a obținut prima sa victorie în Raliul Suediei. În cea de-a doua cursă a Campionatului Mondial de Raliuri FIA 2022, Kalle Rovanpera a obținut o victorie importantă ajungând pe primul loc pe finisaj. Esapekka Lappi, unul dintre piloții Toyota, a contribuit la succesul echipei pe podium, clasându-se pe locul al treilea în raliu.

Desfășurat în noul centru de raliuri Umea, Raliul Suediei a avut loc în weekend cu o luptă strânsă între cei trei piloți. Rovanpera a reușit să preia conducerea sâmbătă la Raliul Suediei, care s-a remarcat prin etapele de mare viteză acoperite cu zăpadă. Rovanpera, care a reușit să câștige 19 din 6 etape, a reușit să-și depășească cel mai apropiat rival cu 22 de secunde. Aceasta a fost a treia victorie din cariera sa în WRC, alături de copilotul său Jonne Halttunen. Odată cu victoria sa în Raliul Suediei, Rovanpera a împărtășit același succes cu tatăl său, Harri, care a câștigat-o din nou aici în 2001. Cu această victorie, tânărul șofer a luat conducerea și în Campionatul șoferilor cu 14 puncte.

Lappi, care s-a luptat sâmbătă pentru locul doi, a avut un raliu bun pentru echipa sa, ocupând locul trei cu o marjă de 8.6 secunde. Performanța puternică a celuilalt șofer al echipei, Elfyn Evans, s-a încheiat din cauza problemelor experimentate în urma avariilor pe care le-a produs în fața vehiculului său.

Cu aceste rezultate, TOYOTA GAZOO Racing s-a clasat pe primul loc în Campionatul Constructorilor cu 24 de puncte.

Cu toate acestea, trei mașini GR YARIS Rally1 care concurează în Raliu au terminat în primele patru. Locul patru al lui Takamoto Katsuta a adus puncte semnificative pentru TGR WRT Next Generation.

Căpitanul echipei Jari-Matti Latvala a declarat că Rovanpera a dat dovadă de o performanță incredibilă prin câștigarea raliului. Îi mulțumesc lui și echipei că au adus prima noastră victorie cu GR YARIS Rally1.” a spus.

Câștigătorul cursei, Kalle Rovanpera, a spus că a fost un sentiment foarte bun să câștigăm în Suedia: „După ce vineri am fost prima mașină pe șosea, am obținut un rezultat foarte bun. Am avut dificultăți cu această mașină la primul raliu de la Monte Carlo, dar aici am fost mult mai bine tot weekendul. Mulțumesc echipei pentru că a făcut mașina mai bună și m-a făcut mai confortabil.” el a spus.

Următoarea oprire a Campionatului Mondial de Raliuri va fi Raliul Croației, care va avea loc în perioada 21-24 aprilie. A treia cursă a sezonului va avea loc pe diferite drumuri asfaltate din jurul capitalei Zagreb.