AVIS 2022 Campionatul Turciei de alpinism Prima etapă a început la Buharkent

AVIS Turkey Climbing Championship Leg Race a început în Buharkent

Prima cursă de alpinism din sezonul 2022, sub sponsorizarea principală a ICRYPEX, a avut loc în districtul Buharkent din Aydın în perioada 4-28 mai 14, cu participarea a 15 de sportivi din 2022 categorii diferite. Prima etapă a Campionatului de alpinism din Turcia AVIS 2022, organizată de Clubul Sportiv Auto Aegean (EOSK) cu sprijinul Municipiului Buharkent, a început cu ceremonia de start desfășurată în Piața Buharkent sâmbătă, 1 mai.

La sfârșitul cursei, care s-a desfășurat duminică, 15 mai, cu două starturi pe pista de 7,59 kilometri, Bahadır Sevinç a câștigat primul loc în Categoria 1 cu Ford Fiesta R1, în timp ce Sevcan Sağıroğlu s-a clasat pe locul al doilea cu Fiat Palio și Özgür Şenyüz. cu Ford Ka a ajuns pe locul al treilea. În Categoria 2, Kaan Kara de la echipa Ülkü Motorsport cu un Fiat Palio a fost cel mai rapid al zilei, în timp ce Yiğit Sercan Yalçın cu un Citroen C2 R2 s-a clasat pe locul al doilea, iar Çiğdem Tümerkan cu un Citroen Saxo VTS s-a situat pe locul al treilea. În Categoria 3, Ahmet Keskin s-a clasat pe primul loc cu Opel Corsa OPC din partea lui Neo Motorsport, în timp ce Murat Soyçopur, care concurează cu Renault Clio R3 din partea lui GP Garage My Team, a ajuns pe locul al doilea, iar Nizamettin Kaynak, cu Renault Sport Clio. al treilea. În Categoria 4, Selim Bacıoğlu de la GP Garage My Team a început sezonul cu o victorie cu Mitsubishi Lancer EVO IX și a înregistrat, de asemenea, cel mai bun timp al zilei. La această categorie, Sinan Soylu din aceeași echipă a încheiat ziua pe locul doi cu Mitsubishi Lancer EVO IX, în timp ce Ümit Ülkü din echipa Ülkü Motorsport a ocupat locul trei cu MINI JCW.

În clasamentul local, Bahadır Sevinç în Categoria 1, Serdar Sarıduman în Categoria 2, Hüseyin Yıldırım în Categoria 3 și Ertekin Tekneci în Categoria 4 au fost sportivii care au împărțit primele locuri.

Campionatul de alpinism din Turcia AVIS 2022 va continua cu cursa a doua, care va fi organizată de Kocaeli Automobile Sports Club (KOSDER) în Kartepe în perioada 04-05 iunie.