Voluntarii de mediu au colectat 4,8 tone de deșeuri în Erciyes

Voluntarii de mediu au adunat tone de polițiști deșeuri în Erciyes
Voluntarii de mediu au colectat 4,8 tone de deșeuri în Erciyes

Iubitorii de natură, care s-au adunat la vârf pentru un Erciyes curat, au curățat mediul înconjurător în cadrul evenimentului „Ziua albastră și verde în Erciyes”. La evenimentul la care au participat 300 de persoane au fost colectate 4.8 tone de deșeuri.

Kayseri Erciyes Inc. „A Blue & Green Day in Erciyes”, care este tradițională și organizată în fiecare an, a fost organizată anul acesta sâmbătă, 11 iunie 2022, cu ocazia Zilei Mondiale a Mediului.

Activitatea, desfășurată cu sloganul „Mână în mână pentru un Erciyes curat”, a fost realizată cu sprijinul Municipiului Metropolitan Kayseri, Municipiului Kocasinan, Municipiului Melikgazi, Kaytur, Kayseri Transportation Inc., organizațiilor neguvernamentale, cluburilor sportive și naturii. iubitori cu conștientizare a mediului.

Voluntarii de mediu, care s-au reunit în zona Tekir Kapı, la 2.200 de metri, au fost împărțiți în diferite grupuri; zona de campare cu corturi, piste, zona zilnica de picnic si curatenie in camp in zona iazului tabby. La evenimentul la care au participat 300 de persoane au fost colectate 4,8 tone de deșeuri.

În această activitate, care a contribuit la formarea conștientizării de mediu la copii, elevii de grădiniță au făcut atât curățenie, cât și s-au distrat. Apoi, scufundându-și mâinile în cutia de vopsea, copiii au făcut un imprimeu de mână pe pereți și au creat modele colorate cu mâinile lor minuscule.

După program, toți participanții care au participat la eveniment au primit o floare Ball Velvet în memoria zilei.

Spunând că urmăresc să creeze conștientizarea mediului în poporul nostru, Kayseri Erciyes AȘ. Direcţie. Rata de schimb. Președinte Dr. Murat Cahid Cıngı a spus: „Muntele Erciyes a devenit o valoare nu numai pentru Kayseri, țara noastră, ci și pentru umanitatea lumii. Vizitatorii noștri din toată lumea vin la Erciyes. Acest mediu, care este folosit intens, provoacă inevitabil poluarea mediului. Deși municipalitățile noastre, în special municipiile Metropolitan, Melikgazi și Hacılar, colectează în mod constant poluarea și deșeurile aici, deșeurile lăsate mediului înconjurător pentru că muntele nostru a devenit un spațiu de locuit; Se murdărește din cauza unor factori precum tipul de vânt, vântul și creează o imagine proastă. Noi, ca voluntari, ca iubitori de munte, nu doar ca conducere Erciyes, ci și ca cercetași, studenți, schiori și sportivi noștri care iubesc muntele din orașul nostru; Pentru a elimina această imagine proastă, ne întâlnim în fiecare an în prima săptămână a lunii iunie la evenimentul Blue & Green Day din Erciyes. Curățăm petele pe care le-am poluat și deteriorat muntele, cu mijloace proprii, pe bază de civilitate. Este necesar să purtăm o sensibilitate socială pentru a beneficia atât de acest munte și atmosferă frumos, cât și de a-l lăsa pe seama generațiilor următoare. Aș dori să vă mulțumesc pentru că ați acționat cu sensibilitate în această conștiință și gândire și pentru că ați venit aici și ați contribuit la activitate. "spus

Reclame similare

Fii primul care comenteaza

Yorumlar