Jose Butron devine campion european la Motokors

Jose Butron devine campion european la motociclete

În finala MXGP de la Afyonkarahisar, unde concurează cei mai buni motocrosseri din lume, a fost stabilit campionul european de motocross al sezonului 2022. Spaniolul KTM Jose Butron a devenit campion, în timp ce slovacul Tomas Kohut și Simon Jost de la KTM au împărțit locurile doi și trei. Clasamentul mărcilor a fost KTM, Husquvana și Honda.

Jose Butron a câștigat etapa EMXOpen TURKEY, în timp ce Tomas Kohut și Michael Sandner au împărțit locurile doi și trei.

Jose Butron a câștigat prima cursă la EMXOpen TURCIA și și-a declarat campionatul. Slovacul Tomas Kohut și Simon Jost de la KTM au fost celelalte două nume de pe podium.

Austriacul Michael Sandner de la KTM a câștigat astăzi a doua cursă la EMXOpen TURCIA, în timp ce slovacul Tomas Kohut de la KTM a ocupat locul doi. Jose Butron, care a încheiat sezonul ca campion, a urcat pe podium de pe locul trei.

Mustafa Çetin al 8-lea, Batuhan Demiryol al 9-lea, Ömer Uçum al 11-lea, Şakir Şenkalaycı al 12-lea, Eray Esentürk al 15-lea, Mevlüt Kolay al 16-lea, Volkan Özgür al 17-lea, Burak a participat la etapa EMXOpen TURCIA, a terminat EMXOpen TURCIA, Alicythın 18. , Murat Başterzi 19 şi Tuğrul Dursunkaya 20.