Raliul Dokuz Eylül a iluminat noaptea

Mitingul nouă septembrie luminează noaptea

Organizat de Aydın Automobile Sports Club (AYOSK), a patra cursă a Cupei Egeei 2022, Raliul Dokuz Eylül, a avut loc cu participarea a 5 echipe din 17 categorii diferite. Raliul, care constă în trecerea de patru ori a probei speciale Yahselli, lungă de 5,60 km, între Yahselli și Emiralem Dam, a început la ora 18.45:24.00 și s-a încheiat la ora XNUMX.

Concurând cu o performanță foarte mare cu Subaru Impreza GC8, duo-ul Orhan Gül și Alp Atak au încheiat noaptea pe primul loc în Categoria 4. Concurând cu Subaru Impreza WRX, Özgür Yuruk-Serkan Şahiner s-a clasat pe locul al doilea la această categorie. Unul dintre numele preferate ale cursei, duoul Levent Şapçılar și Özden Yılmaz s-au răsturnat cu mașinile lor Ford Fiesta Rally3 în etapa a doua și au părăsit cursa. După acest accident, a doua specială a fost anulată.

La Categoria 3, Gürol Baranlı-Alperen Tetik, care a pornit cu noul lor autoturism Fiat Egea, s-a clasat pe primul loc, în timp ce Osman Ceylan-Batuhan Doğan de la un alt Fiat Egea s-a situat pe locul doi, în timp ce Sinan Yardimici-Ipek Tuğşe Özdemir, care a concurat cu Peugeot 106. GTI a ajuns pe locul al treilea.

În raliul, la care au participat cinci echipe din Ankara, pe podium au urcat sportivii din Izmir în Categoria 2. Mithat Diker-Erdal Oral, care s-a clasat pe primul loc la clasa sa la raliul TransAnatolia de 2800 de kilometri, una dintre cele mai provocatoare curse din lume, desfășurat în ultimele zile, a urcat și el pe podium la Raliul din XNUMX septembrie, singurul raliu nocturn. din acest sezon. Dintre cele două echipe care concurează cu Fiat Palio, Hakan Akman-Alp Arıca s-a clasat pe locul al doilea, iar Erdal Oral-Funda Oral pe locul trei.

Concurând cu Ford Fiesta R1 în Categoria 1, echipa favorită a zilei, Kemal Çetinkaya-Tolga Tezeken, a fost pe primul loc. Ozan Cihan Doğan, copilotul adjunct al forței Aydın Erim, care este un sportiv activ în sporturile automobilistice de mai bine de 30 de ani, a ocupat locul al doilea în această categorie. Concurând cu Fiat Palio, Mustafa Nazik-Süleyman Yanar a terminat singurul raliu nocturn al anului pe locul trei. Yasemin Erikli a ocupat primul loc la categoria feminin, Nurdan Bigeç a ocupat locul trei, İpek Tuğşe Özdemir a ocupat locul doi, iar Funda Oral a ocupat primul loc în clasamentul copiloţilor feminin.

Koçarlı Climbing, ultima cursă a Cupei Egeei din 2022, care are patru etape rămase în urmă cu Raliul Dokuz Eylül, se va desfășura pe pista de 7 kilometri din Pădurea Orașului Adnan Menderes din districtul Koçarlı din provincia Aydın pe 8-5. Octombrie.