Semnături semnate pentru proiectul Bornova Culture Island

Au fost făcute semnături pentru proiectul Bornova Kultur Island
Semnături semnate pentru proiectul Bornova Culture Island

Au fost semnate pentru Proiectul Insula Culturii Bornova, care include Movila Yeşilova, Valea Homer şi conacele levantine. Primarul Soyer a declarat că proiectul este foarte important atât pentru regiune, cât și pentru oraș și a spus: „Orașul nostru va deveni o destinație universală în care 8 de ani de istorie umană sunt trăiți într-o singură zi. Vom face tot posibilul pentru a promova acest domeniu unic în lume și în țara noastră.”

Pentru a aduce valorile istorice și culturale ale Bornova în turism, au fost semnate semnături pentru proiectul Bornova Culture Island, care a fost pregătit sub conducerea Asociației World City İzmir, Asociației Levantines, Asociației de Educație și Solidaritate a Angajaților din Sectorul Servicii. Cu proiectul Insula Culturii Bornova, care va fi realizat cu sprijinul Municipiului Metropolitan Izmir și Municipiului Bornova, Movila Yeșilova, Valea Homer și conacele levantine cu peșterile lor vor fi aduse în memoria orașului.

Primarul Municipiului Metropolitan din Izmir a participat la ceremonia de semnare care a avut loc la Conacul Dramalılar pentru Proiectul Insula Culturală Bornova. Tunç Soyer, Primarul Bornova Mustafa İduğ, Asociația pentru Educație și Solidaritate a Angajaților din Industria Serviciilor (HİSÇED) Președintele Gülper Ergün, Președintele Asociației İzmir Levantines Giuliano Gloghini, Președintele World City İzmir Association (DİDER) Președintele Can Ersoy, reprezentanți ai partidelor politice, conducători, membri ai consiliului și cadre universitare.

Soyer: „Aducem o nouă destinație turismului din İzmir”

Vorbind la ceremonia de semnare, primarul municipiului metropolitan Izmir Tunç Soyer, a declarat că prin Proiectul Insula Culturii Bornova vor păstra punctele de patrimoniu cultural din Bornova și le vor duce la generațiile următoare. Subliniind că vor aduce această regiune la Izmir ca o nouă destinație pentru turism, primarul Soyer a spus: „Bornova nu este doar un oraș al educației, istoriei, culturii și agriculturii, ci și un oraș al turismului. Este de datoria noastră să aducem acest lucru înainte. Homeros este un brand suficient de puternic pentru a face din Bornova un brand mondial pe cont propriu. Pentru aceasta, am pregătit aplicația noastră UNESCO City of Literature. İzmir va câștiga un nou brand mondial cu puterea lui Homer. Datorită pasului pe care îl facem astăzi, vom putea călători în timp între Movila Yeşilova veche de 8 de ani, Valea Homer şi conacele levantine. Astfel, orașul nostru va deveni o destinație universală în care 500 de ani de istorie umană sunt trăiți într-o singură zi. Fără îndoială, vom face tot posibilul pentru a promova acest domeniu unic în lume și în țara noastră.”

İduğ: „Istoria țâșnește”

Primarul Bornova Mustafa İduğ a spus: „Istoria țâșnește din Bornova. Trăim într-un oraș foarte valoros. Cred că te vom duce la un punct mai bun cu tine. Aș dori să mulțumesc tuturor celor care au contribuit la proiect”, a spus el. Gülper Ergün, președintele Asociației de Formare și Solidaritate a Angajaților din Industria Serviciilor (HİSÇED), a declarat: „Trebuie să purtăm responsabilitatea de a fi o punte între administrațiile locale și oameni. Lucrăm pentru acest obiectiv.”

Reclame similare

Fii primul care comenteaza

Yorumlar