Echipa națională de fotbal pentru amputați devine campioană mondială

Echipa Națională de Fotbal Amputați a devenit campioană mondială învingând Angola cu 2022-4 în meciul final al Cupei Mondiale din 1, desfășurat la Istanbul.

Angola a început mai eficient meciul final, care a fost urmărit de aproximativ 15 mii de fani ai fotbalului din tribune. Naționala Amputaților, care a stabilit echilibrul în scurt timp, a trecut însă în avantaj cu 19-1 cu golul lui Ömer Güleryüz în minutul 0.

Angola a prins egalitatea cu golul din lovitură liberă a lui Heno Adao în minutul 24, iar pauză a fost egală, 1-1.

Începând bine repriza a doua, Turcia a câștigat un penalty. Rahmi Özcan, care a luat mingea în minutul 31, a scos din nou echipa Națională în față. Cu golul marcat de Rahmi în minutul 43, diferența era a 2-a. Golul lui Serkan Dereli din minutul 49 al meciului a determinat scorul și campioana mondială.