Cursele finale ale Campionatului Turc de pistă AVIS 2022 au avut loc

Cursele finale ale campionatului de pistă AVIS Turcia au avut loc
Cursele finale ale Campionatului de pistă din Turcia AVIS 2022 au avut loc

Organizat de Ülkü Motorsports Club sub sponsorizarea ICRYPEX, a cincea și ultima cursă a AVIS 2022 Turkey Track Championship s-a desfășurat în İzmir Ülkü Park în perioada 26-27 noiembrie. În organizare, unde au ieșit pe pistă un total de 16 de mașini, 7 în super grupă și 23 în maxi grup, a fost o concurență mare mai ales în ambele curse ale supergrupului.

În ambele curse ale grupei Maxi primele 3 rânduri nu s-au schimbat. Turgut Konukoğlu de la echipa Bitci Racing a încheiat weekendul cu o dublă victorie, în timp ce Barkın Pınar de la aceeași echipă a ocupat locul doi, iar Zekai Özen a ocupat locul trei. După ce a câștigat 10 dintre cele 8 curse din acest sezon, Konukoğlu a câștigat AVIS 2022 Turkey Track Maxi Group Championship cu aceste rezultate.

Andrea Furci de la Liqui Moly H2K Racing Team în prima cursă din cursa supergrupului de sâmbătă, iar Ümit Ülkü de la Ülkü Motorsport în a doua cursă duminică au împărțit titlurile. Totuși, ca urmare a obiecțiilor formulate în urma cursei, rezultatele nu au devenit oficiale și s-a decis să fie anunțat ulterior în urma examinărilor comisiei tehnico-sportive.