Sportiv din Bursa Hatice Kübra İlgün s-a clasat pe locul trei în lume

Sportivul din Bursa Hatice Kubra Ilgun este campion mondial

Hatice Kübra İlgün, jucător național de taekwondo din Bursa Metropolitan Belediyespor, a reușit să fie al treilea în lume la 57 de kilograme la Campionatul Mondial de Taekwondo desfășurat în Mexic.

Hatice Kübra İlgün, jucătoarea olimpică de taekwondo a clubului Bursa Metropolitan Belediyespor, continuă să ne facă mândri de succesul ei la turneele la care a participat. Reprezentând țara noastră la 57 de kilograme feminin la Campionatul Mondial de Taekwondo desfășurat în Mexic, İlgün a reușit să câștige o medalie de bronz la evenimentul care a fost cea mai mare organizație a anului în taekwondo și a acordat puncte cote la Jocurile Olimpice de la Paris 2024.

În campionat, în care au concurat în jur de 123 de sportivi din 750 de țări, jucătorul național de taekwondo, care a trecut de primul tur fără meci, l-a învins pe Alisson Montano din El Salvador în ultimele 32 de runde, iar în ultimele 16 runde s-a confruntat cu Stacey Hymer din Australia. . Hatice Kübra İlgün, care și-a învins adversara în această rundă, și-a făcut numele scris în sferturile de finală. Hatice Kübra İlgün, care a reușit să o învingă pe marocana Nada Laaraj în sferturile de finală, a avansat în semifinale și și-a asigurat medalia. Hatice Kübra İlgün, care s-a confruntat cu Chia-Ling Lo din Taiwan în lupta pentru a avansa în finală, a pierdut în fața adversarei cu 2-1, a câștigat medalia de bronz și a devenit a treia în lume.