Cutremur de magnitudine 5,9 în Düzce! S-a simțit și din Istanbul și Ankara

Cutremur de dimensiunea Duzce a fost resimțit și în Istanbul și Ankara
Cutremur de magnitudine 5,9 în Düzce! S-a simțit și din Istanbul și Ankara

Cutremurul cu magnitudinea 04.08 care a avut loc la ora 5.9:63 la Düzce a provocat o mare panică. Tremuratul s-a simțit în Düzce, precum și în İstanbul, Bolu, Sakarya, Ankara, Kocaeli, Kütahya, Bilecik, Bursa și İzmir. O femeie de XNUMX de ani, panicată, a murit în urma unui atac de cord.

Un cutremur a avut loc în multe orașe, în special în Istanbul și Ankara. Președinția pentru managementul dezastrelor și situațiilor de urgență (AFAD) a anunțat că la ora 04.08:5,9 a avut loc un cutremur cu magnitudinea XNUMX, al cărui epicentru a fost cartierul Gölyaka din Düzce. Cutremurul a provocat panică în multe provincii, în special în Düzce.

DUPĂ CUTREMURUL A FOST TRAIT

După cutremurul cu magnitudinea de 5,9 din Düzce, la ora 04.30 a fost înregistrat un alt cutremur cu magnitudinea de 4,7, al cărui epicentru a fost cartierul Çilimli din Düzce. Cutremurul din districtul Çilimli s-a produs la o adâncime de 8 kilometri. În declarația făcută de AFAD, „18 replici au avut loc după cutremurul de la Gölyaka, Düzce. Întreruperile de curent sunt implementate în regiune în scopuri de control.

Orhan Tatar, Director General al AFAD pentru Cutremur și Reducere a Riscului, a declarat: „După cutremur, pot fi așteptate replici de 4,5 și 5 grade. Dacă există clădiri puternic deteriorate sau crăpate, ar fi benefic ca cetățenii să stea departe de ele. Declarând că a existat o linie de 12-1999 kilometri care nu s-a rupt în cutremurul din 5 noiembrie 6, Tatar a spus: „A fost un gol seismic și această regiune ar fi putut crea un nou cutremur. Odată cu cutremurul de astăzi, această linie a fost ruptă”, a spus el.

CINEVA ÎȘI PIERDE VIAȚA CU UN ATACUL DE INIMA

După cutremurul din Düzce și provinciile din jur, cetățenii au ieșit în stradă cu tremurul. Unii cetățeni din Düzce au fost răniți în urma săriturii de la înălțime. Au apărut crăpături în unele clădiri.

S-a aflat că Sevim Çengel, 63 de ani, care locuiește în Düzce Çay Mahallesi, a intrat în panică și frică după cutremur și a murit în urma unui atac de cord.

Guvernatorul Bolu Erkan Kılıç a declarat că 5,9 de persoane au fost rănite în oraș după cutremurul cu magnitudinea de 20 care a avut loc în districtul Gölyaka din Düzce.

Guvernatorul Bolu Erkan Kılıç, care și-a transmis dorințele cetățenilor adunați pe strada İzzet Baysal după cutremur, a declarat că cutremurul de la Düzce a fost resimțit și în Bolu.

Explicând că cetățenii au reacționat involuntar la aceste evenimente din cauza cutremurelor experimentate anterior, Kılıç a spus: „Unii dintre cetățenii noștri au ieșit. Din fericire, nu au fost victime. O persoană a fost rănită în urma săriturii de la etajul 3. Este tratată la Spitalul de Formare și Cercetare.Viața nu este în pericol. În afară de asta, 20 dintre cetățenii noștri au fost răniți cu puțină panică.” el a spus.

Kılıç a declarat că există mici crăpături în unele clădiri și a spus: „Cad mai mult tencuială. A venit genul de informație. Nu e foarte grav. Scanarea continuă.” spus.

Subliniind că nu există informații despre pierderi de vieți care au ajuns la echipele Guvernației, AFAD și Serviciul de Urgență 5.9 după cutremurul cu magnitudinea de 112 care a avut loc în oraș, Atay a declarat că echipele continuă să scaneze câmpul.

PRIMARUL: ADORMEM, NE SIMȚIM ATÂT DE PUTERNICI

Primarul din Düzce, Faruk Özlü, a spus că nu există informații despre răni sau pierderi de vieți care au ajuns la ei cu privire la cutremurul cu magnitudinea 04.08 care a avut loc la ora 5.9 în districtul Gölyaka.

Özlü a făcut o declarație cu privire la ultima situație din oraș după cutremur. Declarând că cutremurul a fost resimțit foarte sever, Özlü a spus:

Dormeam, ne simțeam atât de sever. S-au deschis ușile dulapurilor din toată casa, s-au spart niște sticlărie. Din fericire, până acum nu am primit niciun raport de rănire sau deces. Ca oraș care a suferit cutremurul acum 30 de ani, suntem de fapt oameni obișnuiți cu cutremure, dar noua generație din ultima perioadă nu este obișnuită cu el. Majoritatea oamenilor sunt afară, pe stradă chiar acum.

Guvernatorul Sakarya Çetin Oktay Kaldirim a subliniat, de asemenea, că nu au primit informații clare despre cutremur până acum și a spus: „Imediat după cutremur, echipele noastre au mers pe teren și și-au început munca”. a dat informația.

MINISTRUL INTERIOR SOYLU: NU EXISTĂ NU EXISTĂ DAUNE MAJORE

Ministrul de Interne Süleyman Soylu a făcut o declarație cu privire la cutremurul cu magnitudinea 04.08 care a avut loc la ora 5,9 la Düzce în transmisia în direct a unor televiziuni.

Declarând că nu au existat pierderi de vieți omenești în întâlnirile lor cu toți guvernatorii regionali și în notificările către Centrul de Apeluri de Urgență 112, Soylu a spus: „Primele informații au fost că a existat o rănire gravă ca urmare a unui salt înalt din cauza panicii. . El primește tratament în Düzce. Există răni ușoare din cauza căderii obiectelor. Există unele răni cauzate de panică, dar în afară de asta, nu există pierderi de vieți omenești.” spus.

Declarând că scanările în sate, în special în satele din districtul Gölyaka, au fost finalizate, Soylu a spus: „Cu excepția câtorva ruine de hambar, nu există rapoarte de daune grave și de prăbușire a clădirilor care au venit până acum. Dar aceste scanări continuă și atâta timp cât scanările continuă, informațiile noastre vor continua.” a făcut o declarație.

Declarând că după cutremurul cu magnitudinea de 5,9 din Gölyaka, au existat replici și întreruperi de curent, Soylu a spus: „Majoritatea dintre acestea s-au făcut într-un mod controlat și apoi electricitatea a continuat să fie furnizată treptat”. a folosit sintagma.

Ministrul Soylu a împărtășit următoarele informații despre cea mai recentă situație din regiune:

Momentan, echipele continuă la fața locului, sunt regizate. În special unitățile noastre AFAD, Kızılay și toate unitățile noastre au fost direcționate la fața locului. Livrarea păturii continuă cetățenilor noștri care au ieșit în oraș în acest moment. În acest sens, atât guvernatorii noștri, guvernatorii noștri de district, primarii relevanți, cât și conducătorii noștri sunt toți la fața locului și, slavă Domnului, nu există pierderi de vieți omenești.

Din momentul producerii acestui cutremur, atât unitățile noastre de securitate, cât și unitățile de jandarmerie își continuă toate controalele în materie de securitate și ordine publică. În acest sens, cetățenii noștri și-au părăsit casele. S-ar putea să fie îngrijorați dacă vor fi niște incidente de securitate, dacă vor fi niște incidente de furt, dar atât paznicii noștri, cât și polițiștii și jandarmeria au luat măsuri de securitate în ceea ce privește securitatea pe străzi în acest moment.

Ministrul de Interne Soylu a mers la Preşedinţia AFAD din cauza cutremurului, a primit informaţii de la autorităţile de la centrul de coordonare, iar apoi s-a deplasat la Düzce, unde s-a produs cutremurul, cu elicopterul pentru a efectua controale.

CUTREMUR S-A SIMIT SI DIN ISTANBUL SI ANKARA

Guvernatorul Istanbulului, Ali Yerlikaya, a declarat într-o declarație pe contul său de socializare: „Ne vom face bine în curând pentru cetățenii noștri care au fost afectați de cutremurul centrat pe Düzce Gölyaka, care a fost simțit și în orașul nostru. Deocamdată nu există rapoarte negative primite de la centrele 112 și AFAD din orașul nostru. Allah să ne protejeze țara și națiunea de tot felul de dezastre. a folosit sintagma.

Primarul municipiului metropolitan Istanbul (IMM) Ekrem İmamoğlu Pe contul său de socializare, el a spus: „Nu a fost raportată nicio situație negativă către AKOM în Istanbul în timpul cutremurului, al cărui epicentru a fost Düzce și resimțit în întreaga regiune. Urmărim evoluțiile din toate provinciile în care cutremurul a fost efectiv. Să te faci din nou bine în curând.” a făcut o declarație.

Primarul municipalității metropolitane Ankara, Mansur Yavaș, a declarat pe contul său de socializare: „Cu toții eram foarte speriați, foarte îngrijorați. Sper să nu pierdem în niciun fel, să ne facem bine în curând.

CUTREMURUL DUZCE DEclanșează un CUTREMUR MARE?

Membru al facultății ITU Prof. Dr. Ziyadin Çakır a declarat că cutremurul de la Düzce nu va declanșa un cutremur major de la Istanbul și a spus: „Dacă ar fi declanșat cutremurul de la Istanbul, ar avea efecte imediate după cutremur. Locația cutremurului este departe”, a spus el.

Çakır și-a continuat declarațiile despre cutremur după cum urmează:

Era o bucată neîntreruptă la ieșirea din Marea Neagră. Cel mai probabil, această bucată de cotă este spartă. Cu toate acestea, este îmbucurător faptul că până acum nu au fost raportate decese. Această regiune este un loc extrem de prost din punct de vedere al cutremurelor. Aceasta este o zonă de umplere adâncă, o zonă de umplere naturală, o zonă plată.

Există o mare probabilitate de distrugere în Gölyaka și satele din jur. Vor fi replici, dar nu cred că va fi un cutremur mai mare. Îi sfătuiesc pe cetățenii noștri să nu rămână în clădirile deteriorate. Replicile pot cauza prăbușirea clădirilor.

Cred că vor fi pagube pentru că există o creștere a terenului în Düzce și satele din jur. Sper să nu fie victime. Cunoaștem atât structurile clădirii, cât și terenul regiunii. Nimic nu se întâmplă cu clădirile de pe etajele stâncoase, deoarece umplutura naturală, și anume pietriș, și malurile râurilor acoperite cu nisip, sunt umplute în acest fel, un cutremur de 6 magnitudine se simte ca un 7 aici. Prin urmare, face mai multe daune.

Reclame similare

Fii primul care comenteaza

Yorumlar