Reprezentanții BTSO din sectorul alimentar din Las Vegas

Reprezentanții BTS din industria alimentară din Las Vegas
Reprezentanții BTSO din sectorul alimentar din Las Vegas

Proiectele Camerei de Comerț și Industrie Bursa (BTSO) în conformitate cu obiectivele de dezvoltare orientate spre export ale Turciei continuă cu viteza maximă. O delegație de 2 de persoane a participat la târgul Winter 70 Fancy Food Show desfășurat la Las Vegas în cadrul a 2023 proiecte diferite UR-GE implementate de Cameră în sectorul alimentar, „procesate” și „congelate” cu sprijinul Ministerului. de Comerţ.

Reprezentanții industriei alimentare din Bursa au avut ocazia să examineze îndeaproape obiceiurile de consum din țară și transformarea din sector în căutarea unor noi legături comerciale la târgul desfășurat în SUA, una dintre cele mai mari piețe din lume. Reunind toate părțile interesate din industrie din întreaga lume, târgul ia reunit pe membrii Consiliului de Administrație al BTSO Hașim Kılıç și Hakan Batmaz, vicepreședintele Adunării Murat Bayizit și președintele Consiliului Alimentar Burhan Sayılgan, precum și „congelați” și „procesați” vânzători de alimente pentru sectorul alimentar Au participat membri ai două proiecte diferite UR-GE pe care le-a creat.

Reprezentanții BTS din industria alimentară din Las Vegas

„Firmele noastre obțin câștiguri semnificative”

Hakan Batmaz, membru al Consiliului de Administrație al BTSO, a spus că târgul este una dintre cele mai importante întâlniri ale industriei din lume. Batmaz a spus: „Fancy Food Show este o organizație foarte importantă pentru noi pentru a examina îndeaproape obiceiurile de consum ale țărilor și modul în care condițiile de piață sunt modelate în industria alimentară, în special pe o piață gigantică precum SUA. Consider că membrii noștri au obținut câștiguri semnificative în ceea ce privește oportunitățile și condițiile de piață oferite de târg. În calitate de BTSO, vom continua să aducem toate sectoarele strategice, în special alimentația, pe piețele globale cu proiecte UR-GE.” spus.

„Obișnuințele consumatorilor determină condițiile pieței”

Vicepreședintele Adunării BTSO Murat Bayizit a subliniat că târgurile sunt de mare importanță în ceea ce privește determinarea obiceiurilor de consum din țările vizate și determinarea zonelor de producție prin efectuarea analizei nevoilor. Afirmând că SUA este una dintre cele mai active piețe din lume, în special pe partea de retail, Bayizit a spus: „Această piață are și propria ei dinamică. Așa cum ambalajul, etichetele și stilurile de prezentare cerute de consumatorii din Turcia sunt diferite, există un sistem diferit în SUA. Există o gamă foarte diferită de produse la acest târg, de la etichetele produselor până la siglele de pe ele.” spus. Spunând că au participat la târg cu o delegație de 70 de persoane din Bursa, Murat Bayizit a continuat astfel: „Acest eveniment, pe care l-am organizat ca BTSO, este doar una dintre lucrările pe care le-am făcut pentru creșterea exporturilor sectorului. Barierele netarifare pe piața globală din partea industriei și problemele legate de valută, care cred că sunt temporare, afectează negativ competitivitatea companiilor noastre. Cu toate acestea, vedem munca pe care o facem în numele sectorului ca pe un maraton. Vom continua eforturile noastre de a crea mai multe obiective de export și o acumulare intelectuală în sector.”

„Capacitatea noastră de producție este ridicată”

Membrul Adunării BTSO, Burhan Sayılgan, a declarat că a participat la târg în cadrul a două proiecte UR-GE care operează în zonele procesate și congelate. Burhan Sayılgan a declarat că târgul a fost așteptat cu nerăbdare de reprezentanții sectorului și a spus: „Se organizează un târg în care în primul rând produsele de gustare sunt în prim-plan. Țările cu care concuram sunt aici cu produsele lor de marcă. Peste 80 la sută din produsele pe care le fabricăm în Turcia sunt de marcă. În următorii ani, dacă se vor organiza astfel de târguri la nivel de participare națională, eficiența companiilor noastre va crește și mai mult. Membrii noștri UR-GE sunt capabili să facă aceste produse mult mai bune.” el a spus.

„Există evoluții pozitive”

Membrul BTSO UR-GE și șeful Filialei Ingineri Alimentari Bursa, Serkan Durmuș, a declarat că au avut întâlniri de mare succes în numele companiilor lor la târg. Afirmând că au contactat aproape 15 companii care produc sosuri în industria alimentară și că au obținut rezultate pozitive în urma întâlnirilor lor, Durmuș a spus: „Vom continua să lucrăm la noi legături de afaceri. Am participat la un târg regional și de calitate. Aș dori să mulțumesc BTSO și Ministerului nostru de Comerț pentru că ne-au permis să participăm la un târg atât de important.” și-a folosit declarațiile.

Membrul BTSO UR-GE Yüksel Aktaş a spus că târgurile sunt platforme foarte eficiente pentru dezvoltarea companiilor. Afirmând că își continuă eforturile de a participa la toate târgurile organizate în sector, Aktaș a spus: „Vom continua să lucrăm cu sârguință în drumul de export al țării noastre. La acest târg desfășurat în Las Vegas, SUA, am examinat îndeaproape schimbarea globală din industria noastră. În lumina informațiilor pe care le-am obținut, ne vom afla într-o poziție mult mai eficientă pe piețele internaționale.” spus.

Günceleme: 23/01/2023 14:25

Reclame similare

Fii primul care comenteaza

Yorumlar