Piloții depășesc condițiile grele cu anvelopele marca Pirelli la Green Bursa Rally

Piloții au depășit condițiile grele cu anvelopele marca Pirelli la Green Bursa Rally

Green Bursa Rally, etapa a doua a Campionatului de raliuri al Turciei Petrol Ofisi Maxima 2023, a avut loc în perioada 19-21 mai. Anvelopele Pirelli RA și Pirelli RW s-au remarcat în vehiculele care concurează în top 10.

După ce a obținut primul său mare succes în domeniul sporturilor cu motor în 1907, când Prințul Scipione Borghese a câștigat cursa Beijing-Paris cu anvelopele Pirelli, Pirelli continuă să fie printre primele alegeri ale sportivilor în vehicule din Campionatul Turciei de raliuri. În special la Raliul Yeşil Bursa, anvelopele Pirelli RA şi RW, care se remarcă prin manevrabilitate superioară şi agilitate pe suprafeţe de asfalt în condiţii meteorologice dificile, au fost alegerea majorităţii piloţilor care au intrat în top 10 în această etapă.

În ceremonia de start a cursei, pe 19 mai, Comemorarea Atatürk, Ziua Tineretului și Sportului a fost sărbătorită cu mare entuziasm, cu participarea a 148 de sportivi. După ceremonie, la care au participat ministrul Industriei și Tehnologiei, Mustafa Varank, și primarul Municipiului Metropolitan Bursa, Alinur Aktaș, echipele au concurat în 465 probe speciale pe o pistă asfaltată de 10 de kilometri, timp de două zile.

În timp ce Burak Çukurova-Burak Akçay de la BC Vision Motorsport a câștigat clasamentul general în cursă, echipa a câștigat și primul loc în clasa 2. Ümit Can Özdemir-Batuhan Memişyazıcı de la GP Garage My Team s-a clasat pe locul al doilea, iar Ali Türkkan-Burak Erdener de la Castrol Ford Team Turkey, care a concurat cu anvelope Pirelli în ciuda condițiilor meteo dificile, a ajuns pe locul trei în clasamentul general, precum și pe primul loc. loc în clasa 3.

Selectarea anvelopelor a determinat victoria în Power Stage, care a adus puncte suplimentare și a fost parcursă ca ultima etapă a cursei. Ali Türkkan, care a început cu anvelopa de tranziție RA7+ dezvoltată recent de Pirelli în ploaie care și-a arătat efectul în ultimul moment, a făcut diferența pe terenul umed și a câștigat etapa Power Stage cu performanța superioară de tracțiune.

În a doua zi, în raliu, unde vremea ploioasă din când în când a forțat echipele, câștigătorul „Brands” a fost Castrol Ford Team Turkey, iar câștigătorul „Teams” a fost BC Vision Motorsport.

Echipa tată-fiu Ömer Gür-Levent Gür a câștigat clasamentul istoric deschis mașinilor de raliu clasice și categoria 1 pe primul loc, în timp ce cuplul Tan-Selda Çağlayan a devenit al doilea, iar Yılmaz Köprücü-Utku Güloğlu s-a clasat pe locul trei. Selda Çağlayan a câștigat premiul I pentru copilot feminin clasa Istoric. Și echipa Sunman – Mehmet Akif Yalçın, care a câștigat Cupa Fiesta Rally, a preferat, de asemenea, anvelopele RA și RW pe toată durata cursei.

În clasamentul TOSFED Rally Cup, Melih Cevdet Yıldırım-Bora Arabacı de la BC Vision Motorsport s-a clasat pe primul loc în clasamentul general și Categoria 2, în timp ce Kaan Kara-Taner Kara în Categoria 1 și Fatih Selim Göçer-Ali Tuğrul în Categoria 3 în categoria 4, Kaya și Kemal. Çetinkaya-Tolga Tezeken au fost echipele care au completat pe primul loc cupa. Çiğdem Tümerkan, care a început un raliu pentru prima dată alături de fiica ei Zeynep Tümerkan, a devenit primele femei-pilot, în timp ce Cansu Açar, care a luat primul start cu Sinan Yardimici, a fost numele care a ajuns pe primul loc la copiloți feminin.

Campionatul de raliuri al Turciei Petrol Ofisi Maxima 2023 va continua cu Raliul Eskişehir care va avea loc în perioada 10-11 iunie.