STM a transportat cei mai buni piloți de drone din lume la TEKNOFEST 2023

STM aduce cei mai buni piloți de drone din lume la TEKNOFEST

Cei mai buni piloți de drone din lume au fost dezvăluiți la TEKNOFEST 28 la World Drone Cup, unde STM a fost executiv și 32 de sportivi din 2023 de țări diferite au concurat aprig. Cadourile piloților de rang înalt au fost prezentate de Președintele Industriei de Apărare, prof. Dr. Ismail Demir a dat.

Continuându-și activitățile în conformitate cu National Technology Move și cu obiectivele industriei de apărare complet independente ale Turciei, STM Defense Technologies Engineering and Trade Inc. a reunit cei mai buni piloți de drone din lume la TEKNOFEST ISTANBUL. În cadrul TEKNOFEST, entuziasmul Cupei Mondiale a Dronei (WDC), pe care STM a întreprins-o de 5 ani, a avut loc pe Aeroportul Atatürk din Istanbul.

World Drone Cup-2023 a fost martor la lupta a 28 de sportivi din 32 de țări diferite, din Rusia până în Olanda, din China până în Spania, din America până în Elveția. Frații Atakan Mercimek și Burak Mercimek, care s-au clasat anul trecut în Campionatul Turciei de drone, au reprezentat Turcia la WDC-2023.

Cel mai bun campion mondial de drone din Franța

La WDC, piloții s-au luptat cu dronele pe care le-au proiectat și asamblat singuri pe piste provocatoare special pregătite. Piloții de drone, care au fost primii în competițiile din propriile țări, și-au împărtășit atuurile la Istanbul. Cei mai buni concurenți de drone din lume, care au început pista pe 27 aprilie, au încheiat prima zi cu zboruri de recunoaștere și test. După rundele de calificare din a doua zi, a avut loc emoția marii finale. În finală, Killian Rousseau din Franța a câștigat primul loc, Evan Turner din SUA a câștigat locul doi și David Modig din Suedia a câștigat locul trei. Câștigătorul WDC-2022 a câștigat 80 mii TL, al doilea 60 mii TL și al treilea 40 mii TL.

İsmail Demir, șeful industriilor de apărare, ocupă scaunul de pilot

După lupta uluitoare, cadourile au fost prezentate campionilor de către Președintele Președinției Turcei a Industriei de Apărare, prof. Dr. İsmail Demir și directorul general al STM, Özgür Güleryüz. Felicitându-i pe piloții de drone, Demir și Güleryüz s-au dus la locurile lor de pilot pentru a experimenta dronele care pot atinge o viteză de 260 km pe oră. Demir și Güleryüz au urmărit zborul campionului Rousseau prin ochelari de drone FPV.

Peste 2 de drone au alergat pe cer

Cupa Mondială a Dronei, condusă de STM și scena cursei celor mai buni din lume, a găzduit în ultimii 4 ani 182 de concurenți din 224 de țări din Turcia. Peste 7.5 de drone au fost folosite în competiții, unde au fost accesați peste 2 km de piste. Cea mai mare viteză atinsă până acum în competiție a fost de 260 km/h.

Pe de altă parte, concurenții care vor determina campionii în Turcia și vor reprezenta Turcia la WDC anul viitor vor fi stabiliți la Teknofest Drone Championship (TDS) între 30 aprilie și 1 mai.

Dezvoltând platforme de vârf în producția de mini UAV-uri tactice în Turcia și în lume, STM le permite piloților de drone să dezvolte abilități de bază de inginerie atât în ​​Campionatul TEKNOFEST de drone, cât și în Cupa Mondială a Dronei. Piloții își proiectează propriile drone, își dezvoltă software-ul și le asamblează și participă la curse.