A început studiul de fezabilitate pentru linia sistemului feroviar Sakarya

A început studiul de fezabilitate pentru linia sistemului feroviar Sakarya
A început studiul de fezabilitate pentru linia sistemului feroviar Sakarya

📩 20/11/2023 15:46

Sakarya primește sistemul feroviar la care tânjește de mulți ani cu proiectul pregătit sub conducerea primarului Ekrem Yüce și inclus în programul de investiții. Studiul de fezabilitate pentru linia Campus-Bazar de 4 kilometri a proiectului în 9 etape pregătit de Yüce și echipa sa a început. Yüce a spus: „Se deschide o pagină nou-nouță în transportul Sakarya-ului nostru. După fezabilitate, se va face prima săpătură pentru procesul de construcție. „Fie ca să fie bine pentru Sakarya noastră”, a spus el.

Inclus în programul de investiții

Primarul municipalității metropolitane Sakarya, Ekrem Yüce, a lucrat cu mare grijă și dăruire la proiectul sistemului feroviar la care orașul tânjește de mulți ani. Lucrarea, care a fost așteptată de mulți ani pentru a fi inclusă în programul de investiții, a fost acceptată cu cel mai recent proiect prezentat de Yüce ministerului. Vești bune au venit de la Ankara și proiectul a fost inclus în programul de investiții cu semnătura președintelui Recep Tayyip Erdoğan și aprobarea ministrului Transporturilor Abdülkadir Uraloğlu.

Sistemul feroviar către universitate

Președintele Ekrem Yüce, Director General de Infrastructură și Investiții al Ministerului Transporturilor și Infrastructurii Dr. El l-a găzduit pe Yalçın Eyigün în biroul său și primul protocol pregătit a fost semnat între cele două părți. Linia Campus-Carsi, care acoperă cele mai aglomerate zone ale orașului, Piața Gar, Strada Çark și Bulevardul Medeniyet, va fi o alternativă nou-nouță la transportul în inima orașului.

A început studiul de fezabilitate

Pasagerii vor putea urca și coborî din sistemul feroviar la 9 opriri diferite de pe traseul universitar, iar proiectul va ușura foarte mult traficul de vehicule în centru. Primarul Yüce a anunțat că a început studiul de fezabilitate pentru prima linie care urmează să fie construită. Yüce și echipa sa urmăresc să adauge mai târziu bulevardul Atatürk-Parcul Sakarya (Erenler), Stadionul Yeni-Terminal Arifiye și liniile Yenikent-Adapazarı (metrobuz) la transportul Sakarya.

„Va duce transportul Sakarya la un nivel contemporan”

Declarând că transportul Sakarya va revoluționa și va atinge nivelurile contemporane cu proiectul sistemului feroviar, el a spus: „Ca urmare a actualizării Planului general de transport Sakarya, care a fost finalizată în 2022, am clasificat liniile sistemului feroviar și metrobuz în funcție de construcția lor. ani pe termen scurt, mediu și lung, iar ministerul a aprobat-o. Vom duce transportul orașului nostru la niveluri contemporane datorită sistemului feroviar, care este un pas cu adevărat revoluționar în infrastructura de transport a orașului nostru. Acest succes este rezultatul anilor noștri de eforturi și planificare strategică. „După studiul de fezabilitate se va face prima săpătură pentru procesul de construcție”, a spus el.

Zonele cu cel mai mare trafic

Echipele de experți în transport de la Sakarya Metropolitan Municipality au pregătit proiectul sistemului feroviar urban acordând prioritate zonelor cu densitate mare de transport. Acest sistem are ca scop ameliorarea zonelor în care transportul public este foarte solicitat și unde traficul urban este intens, în special în timpul orelor de lucru. Activitățile pentru procesul de construcție vor începe după fezabilitate.