Erciyes Ultra Mountain Marathon se încheie

erat maratonul ultra-montan sa încheiat

Maratonul Internațional Erciyes Ultra Sky Trail Mountain, care s-a desfășurat pentru a 4-a oară în acest an, a îndreptat privirea comunității alergătorilor din întreaga lume către Erciyes. Peste 10 de persoane din peste 200 țări străine, în special Turcia, America, Franța, Germania, Spania, Rusia, Polonia și Africa de Sud, au participat la Erciyes Ultra Mountain Marathon, care a devenit una dintre cele mai importante curse din țara noastră.

Municipiul Metropolitan Kayseri, Erciyes A.Ş. Prima zi a maratonului, organizată în cooperare cu Middle Earth Travel și Middle Earth Travel, a fost finalizată cu alergarea Kilometrului Vertical (VK). În această etapă, sportivul național Ahmet Arslan, supranumit Leul Munților, a ajuns din nou pe primul loc, dobândind propriul record cu 48 de minute și 6 secunde, în timp ce Hakan Akalp s-a clasat pe locul al doilea, iar Aykut Kırsay s-a situat pe locul trei. La femei, Itır Uz a fost pe primul loc, pe locul doi Seda Nur Çelik, iar Kayseri Erciyes A.Ş. Atletul nostru de iarnă și natură, Aydan Nur Karakulak, a ajuns pe locul al treilea.

În proba de 64 de kilometri masculin, Samet Konu s-a clasat pe primul loc în clasamentul general, pe locul doi Cevdet Alyılmaz, iar pe locul trei Mehmet Zahir Kül. La categoria feminină, pe primul loc s-a clasat Eda Kınac, pe locul doi s-a clasat Inna Tokmakova din Rusia, iar Esin Çavga pe locul trei. Concurenții, care au alergat la 360 de grade până la vârful Erciyes, au arătat rezistență atât împotriva denivelărilor din Erciyes, cât și la distanță lungă.

În cursa de 25 km, care a pornit de la Sarıgöl și s-a finalizat în regiunea Tekir Kapı, Ahmet Arslan, care anul trecut a doborât recordul masculin cu 2 ore și 13 minute, a egalat acest curs cu 2 ore și 12 minute, pe primul loc, pe locul doi Orhan Kutlu, Özgür Özdağan s-a clasat pe locul al treilea, în timp ce Itır Uz a ocupat primul loc în cursa feminină, iar Yeliz Çelik a ajuns pe locul al doilea, iar pe locul trei a fost Meltem Demir.

În cursa de 12 kilometri de la Hacılar Kapı la Tekir Kapı, Aykut Kırsay s-a clasat pe primul loc în clasamentul general masculin, pe locul al doilea pe Metin Keleş, iar pe locul trei Cahit Yılmaztürk. La această categorie, Burçin Atlı s-a clasat pe primul loc, pe locul doi Özgül Küçük, iar pe locul trei la femei Simone Wright.

Anul acesta, în cadrul organizației, Maratonul Copiilor Erciyes a fost organizat pentru prima dată în cooperare cu Kayseri Metropolitan Municipality Sports Inc. Au fost oferite diverse cadouri copiilor care au reușit la cursele desfășurate la trei categorii diferite: 7-8, 9-10 și 11-12 ani.

Făcând o declarație despre organizație, Kayseri Erciyes AȘ Președintele Consiliului de Administrație Dr. Murat Cahid Cıngı: Suntem bucuroși că am finalizat cu succes încă o competiție internațională în orașul nostru. Această competiție din Erciyes atrage atenția comunității de alergare că este un maraton care este recunoscut de Asociația Internațională de Trail Running, organismul de conducere al alergării montane din lume și aduce puncte participanților săi. În cursa noastră montană, care a devenit o tradiție și numărul ei crește în fiecare an, sportivi profesioniști din multe țări s-au întrecut în natura și pistele unice ale muntelui nostru și au obținut puncte pentru a participa la cursele globale. Îi felicit pe toți sportivii care s-au calificat sau nu. Sperăm că Erciyes-ul nostru va continua să devină un brand mondial cu activități în multe ramuri sportive diferite, iar sportivii vor beneficia de frumusețea și infrastructura unică a Muntelui Erciyes.