5. Anunțată campioana Cupei de Sailing Feminin Mermaid

Câștigătoarea cupei a fost echipa de navigare feminină Eker. Echipa de navigare feminină MSI a ocupat locul al doilea, iar echipa de navigare White Angels a ocupat locul al treilea.

Cupa de navigare feminină Mermaid, care a câștigat o dimensiune internațională în cel de-al cincilea an, a avut loc pe 5 septembrie. Câștigătoarea cupei a fost echipa de navigare feminină Eker. Echipa de navigare feminină MSI a ocupat locul al doilea, iar echipa de navigare White Angels a ocupat locul al treilea.

Echipa de navigare feminină MSI a câștigat primul loc în clasa IRC 1, Echipa de navigare feminină Eker primul loc în clasa IRC 2, Echipa de navigare feminină Özay primul loc în clasa IRC 3, Echipa de navigare feminină Alize primul loc în clasa IRC 4 și Echipa de navigare feminină Istanbul Sailing Club primul loc în clasa Traveller.

La Mermaid Women's Sailing Cup, care a căpătat o dimensiune internațională în al 5-lea an, au concurat în acest an 16 echipe, inclusiv o echipă de Femeile Ruse. Cupa, în care echipele de navigație de femei corporative și navigatorii individuale au concurat cu înverșunare, s-a desfășurat ca o singură zi sub auspiciile Federației Turce de navigație și în cooperare cu Clubul de navigație din Istanbul. Pe pista Fenerbahçe – Caddebostan – Adalar s-au desfășurat două curse ca Geographical and Buoy Races. În clasamentul cu cel mai bun timp corectat (General), Eker Women's Sailing Team a câștigat primul loc, în timp ce MSI Women's Sailing Team s-a clasat pe locul doi, iar White Angels Sailing Team, formată din Russian Women Sailors, s-a clasat pe locul al treilea.

Arzu Çekirge Paksoy, membru al Comitetului de organizare al Cupei de navigare feminină Mermaid, a fost organizat pentru a crește interesul femeilor pentru navigație și pentru a sprijini navigarea femeilor în țara noastră; Suntem încântați să organizăm Cupa de navigare feminină Mermaid, pe care am lansat-o în 2016 pentru prima dată cu sloganul „Navigăm definitiv” timp de 5 ani. Acordăm o mare importanță abilitării și existenței femeilor în sport, ca în toate domeniile vieții. Cu această perspectivă și conștientizarea responsabilității sociale, amândouă introducem femeile la navigație și donăm o parte din veniturile noastre ONG-urilor care lucrează la femei. Astfel, femeile care participă la Cupa noastră concurează atât gentleman, cât și ne ajută să facem diferența în viața altor femei. Pentru a atinge viața mai multor femei și a răspândi bunătatea, invităm toate instituțiile și femeile interesate de navigație să participe la Cupa de navigare a femeilor Mermaid în următorii ani ”.

Diana Misim, membru al Comitetului de organizare a Cupei de navigare feminină Mermaid, Diana Misim a spus: „Anul acesta, Cupa noastră și-a luat locul în calendarul internațional cu contribuțiile și inițiativele valoroase ale Clubului de navigare din Istanbul și a contribuit la realizarea unui vis. În următorii ani, ne propunem să ne lărgim Cupa cu participarea de noi echipe naționale și internaționale. În cadrul cupei, am ajuns la 25 de marinari de sex feminin cu un total de 10 de echipe de navigatie diferite, inclusiv 2 de companii corporative, 2 echipe individuale de navigatie feminina, 39 organizatii neguvernamentale si 450 echipe universitare de navigatie feminina. 70 la sută din acest număr sunt femei care se întâlnesc pentru prima dată cu navigația ” a spus el.

Spunând că astfel de organizații sunt foarte importante pentru dezvoltarea navigației în țara noastră, Serap Gökçebay, membru al Comitetului de organizare a Cupei de navigare feminină Mermaid, a declarat: „Există aproximativ 8 mii de sportivi autorizați înregistrați în Federația de Navigație, dar, din păcate, chiar și 5 la sută dintre ei nu sunt femei. "Ne-am propus acum XNUMX ani să întrerupem acest ciclu și vedem că ne-am atins obiectivul cu un interes crescând în fiecare an."