Marele Premiu al Turciei Formula 1 Race a fost selectat cel mai bun din an

marile premii de curcan formula a fost, de asemenea, aleasă cea mai bună cursă a anului

„Marele Premiu al Turciei de Formula 1 DHL”, care a avut loc pe pista Intercity Formula 1, unde asfaltul a fost reînnoit după eforturile devotate ale Ministerului Transporturilor și Infrastructurii, a fost selectat drept cea mai bună cursă din 2020 la votarea globală.

Turcia a deținut de 2005 ori între anii 2011-7 Grand Prix-ul de Formula 1 al Turciei, apoi a căutat din nou 9 ani în Turcia, desfășurat în Parcul Intercity Istanbul; Cursa pe pistă, al cărei asfalt a fost distrus după munca febrilă a ministerului, a fost martorul unei mari emoții. În votul inițiat de conducerea de Formula 1 după sezonul a 17 curse, cursa desfășurată în Parcul Intercity Istanbul a intrat pe primul loc câștigând voturile a 33% dintre fanii care au participat la vot.

Ministerul a reînnoit asfaltul pistei pentru cursă

Conducerea de Formula 1 a yarıșlık-ului de vot a fost lansată după sezonul 17, după o cursă de absență de 9 ani în Parcul Intercity Istanbul din Turcia, 33% au dus jocul fanilor care au participat la vot. Parcul Intercity Istanbul, una dintre cele mai preferate piste ale piloților de Formula 1, are o lungime de 5.338 metri și este cunoscut pentru legendarul său 8th Bend. Asfaltul existent a fost fabricat în 2005 și după 15 ani de reparații minore, a fost pregătit pentru această cursă ca urmare a eforturilor devotate ale Ministerului Transporturilor și Infrastructurii.

Ministrul Karaismailoğlu a făcut examinări pe pista reînnoită.

Adil Karaismailoğlu, ministrul transporturilor și infrastructurii, a examinat, de asemenea, pista reînnoită de Formula 1 Intercity înainte de cursă, exprimând faptul că sunt mândri că găzduiesc una dintre cele mai populare curse din lume, cum ar fi Formula 1 și că contribuie la competiție; "Istanbulul nostru, care a fost capitala civilizațiilor și imperiilor de mii de ani, merită să fie gazda Formulei 1", a spus el.