Maratonul Izmir a făcut istorie

Maraton
Maraton

Scorul etiopian Tsegaye Getachew de 42 a fost înregistrat ca fiind cel mai bun timp realizat vreodată în țara noastră. Deși acest lucru dezvăluie avantajul pistei din Izmir, ea a anunțat și recorduri internaționale în următorii ani.

Primul maraton internațional din istoria Izmirului, Maratonul, al doilea din Izmir s-a desfășurat astăzi, iar etiopianul Tsegaye Getachew, din Etiopia, a câștigat primul loc în cursa de 42 de kilometri-195 de metri cu un timp uimitor de 2.09.35 . Bărbații Tsegaye Getachew din granițele Turciei au obținut cea mai bună performanță de maraton cu această condiție până astăzi. Astfel, Marathonİzmir a intrat în istorie drept maratonul în care a fost condus cel mai bun grad în țara noastră în al doilea an.

La bărbați de 42 de kilometri, etiopianul Balew Yihunie s-a clasat pe locul doi cu 2.09.38, în timp ce kenianul Edwin Kipngetich s-a clasat pe locul trei cu 2.09.41. Gradele lui Yihunie și Kipngetich au fost, de asemenea, afișate în primele trei. Astfel, s-a dezvăluit că Matonİzmir este o cursă potrivită pentru avantajul pistei și pentru recordurile internaționale în perioada următoare.

Victoria la femeile din Kenya Moges

La femei, kenianul Betelhem Moges a devenit primul sportiv care a trecut linia de sosire cu 2.25.25, în timp ce Letebrhan Haylay Gebreslasea din aceeași țară s-a clasat pe locul doi cu 2.26.21 și Judith Jeptum Korir din Kenya cu 2.26.52. Dilan Atak, sportiva noastră feminină, a ocupat locul opt cu 2.50.18.

Marele succes al Ufuk Arda din Izmir

Ufuk Arda din İzmir Büyükșehir Belediyespor s-a clasat pe cel mai bun dintre sportivii turci la 42 de kilometri masculini, cu 2.25.39 pe locul 15. Născut în 1987, sportivul a câștigat un campionat foarte important ieșind din rivalii puternici din cursa gigantică care a fost martoră competiției extraordinare a sportivilor kenyan și etiopieni.

Startul maratonului de 42 km din İzmir a fost dat de 311 de sportivi și viceprimarul Mustafa Özuslu al municipalității metropolitane din İzmir peste bulevardul Șair Eșref. Sportivii au făcut prima lor întoarcere de la debarcaderul Bostanlı, după ce au mers la Altınyol în fața gării Alsancak și au urmat plaja. După această primă tură, alergătorii au urmat aceeași pistă și au luat a doua tură în IzmirMarina, de această dată peste Mustafa Kemal Beach Boulevard, iar al doilea maraton al istoriei Izmirului s-a încheiat în Piața Lausanne, de unde a început.

Au început nume cunoscute

Secretarul general adjunct al municipalității metropolitane din Izmir Ertuğrul Tugay, președintele Departamentului de tineret și sport al municipalității metropolitane din Izmir, președintele Ersan Odaman al municipalității metropolitane din Izmir, directorul provincial al tineretului și sportului din İzmir Murat Eskici, președintele fundației asociației cluburilor sportive din Izmir Ali Erten, președintele adjunct al clubului Göztepe Talat Au participat, de asemenea, Papatya, reprezentantul regional Milliyet Aegean Engin Uğur Ağır și președintele filialei TSYD İzmir Bahri Okumuș.

Emoție în 10 kilometri

Startul a fost împărțit între kenyanul Roncer Kipkorir și David Chemweno și etiopianul Fateme Alem Regasa în cursa de 10 km, care a fost dată și de Özüslu. Clasamentul la femei a fost kenyanul Stela Rutto, Daisyh Jeptoo Identity și Burcu Subatan din țara noastră. Cursa de 10 kilometri a fost dată din nou în fața İZFAȘ. Sportivii s-au îndreptat de la stația de tramvai Köprü de pe bulevardul Mustafa Kemal Beach și au ajuns la punctul de plecare și au parcurs cei 10 kilometri.

Este necesar JavaScript pentru acest slide show.