N Kolay Istanbul Half Marathon a stabilit un nou record mondial

n easy istanbul semimaratonul a fost martorul unui nou record mondial

Recordul mondial a fost doborât în ​​al 16-lea semimaraton din Istanbul N Kolay organizat de afiliatul IMM SPOR ISTANBUL. Sportiva kenyană Ruth Chepngetich, care a venit la Istanbul cu titlul de campioană mondială, a doborât recordul mondial cu un timp de 1.04.02. Kibiwott Kandie din Kenya a ocupat primul loc cu un timp de 59 de minute și 35 de secunde.

Organizat de SPOR ISTANBUL, afiliat al municipalității metropolitane din Istanbul (IMM), N Kolay Istanbul Half Marathon a avut loc în Peninsula istorică. Anul acesta, 4 mii de alergători au participat la cursa, care a fost prezentată în categoria Elite Label de către World Athletics, din cauza măsurilor pandemice. Startul cursei, care este singurul semimaraton al Europei din primăvară, a fost secretarul general al IMM Can Akın Çağlar, directorul general al SPOR İSTANBUL İ. Renay Onur, președintele Federației de Atletism din Turcia, Fatih Çintımar, directorul general al băncii Aktif, Insula Aysegul, directorul de tineret și sport al municipalității metropolitane din Istanbul, Ilker Ozturk, directorul adjunct al Direcției provinciale pentru tineret și sport din Istanbul a primit Goksun de către Self.

CU ISTORIE

În discursul său de la punctul de plecare, secretarul general al IMM Can Akın Çağlar a urat succes tuturor sportivilor și a spus: „Astăzi, suntem într-unul dintre cele 8 semimaratonuri importante ale lumii într-o cursă care este împletită cu istoria. Cred că acest loc este diferit de celelalte, deoarece este o pistă unde vă puteți bucura de Peninsula istorică. Aș dori să mulțumesc tuturor concurenților pentru contribuția lor la valoarea mărcii din Istanbul ”.

Sportivii, care au început cursa din zona de activitate Yenikapı, au urmat drumul de coastă către Podul Galata și apoi s-au îndreptat spre Fatih făcând o întoarcere „U” de la luminile de la capătul podului. Pista, care a continuat în direcția opusă cu virajul „U” înainte de a ajunge la Podul Cornului de Aur, s-a încheiat în punctul în care a început în Yenikapı.

ÎNREGISTRAREA MONDIALĂ A FARCAT

Recordul mondial a fost doborât pentru femeile din cursă, în care au fost luate toate măsurile de activitate privind pandemia. Atletul kenyan Ruth Chepngetich, care a terminat Semimaratonul Istanbulului în 64 de minute, ai cărui ultimi metri au fost încântați, a doborât recordul mondial cu acest grad. Chepngetich, care a mai avut campionate la Istanbul, a fost urmat de etiopianul Yalamzere Yehuhlaw cu un scor de 1.04.40. Helen Obiri din Kenya a câștigat locul trei cu 1.04.51.

ATLETAȚII DIN KENYA SUNT PRIMII TREI

Atletul kenyan Kibiwott Kandie, deținător de record mondial la semimaraton la masculin, a terminat primul în cursă. Kandie a terminat cursa cu un timp de 59.35. După ce a terminat cursa cu un timp de 59.38, Kamworor Geoffrey a intrat pe locul doi după cetățeanul său. Un alt kenyan Ronger Kırkorir a intrat pe locul trei cu un timp de 59.45.