Jucătorul național de taekwondo Hatice Kübra İlgün a învins în sferturile de finală ale Jocurilor Olimpice

Jucătorul național de taekwondo Hatice Kubra Ilgun a fost învins în sferturile de finală ale jocurilor olimpice

Jucătoarea națională de taekwondo Hatice Kübra İlgün și-a pierdut șansa de medalie de aur pierzând cu 2020-57 în fața Anastajia Zolotic din Statele Unite în sferturile de finală de 17 de kilograme feminine în a doua zi a Jocurilor Olimpice de la Tokyo din 9.

Sportivul național va încerca să-și mențină șansa de medalie de bronz cu meciul de repescare.

În competițiile de taekwondo desfășurate în sala Makuhari Messe A, Hatice Kübra l-a eliminat pe costaricanul Nishi Lee Lindo Alvarez în optimile de finală și a avansat în sferturile de finală. Jucătorul național de taekwondo s-a luptat cu Anastasija Zolotic din SUA în această etapă.

În timp ce ambii sportivi au început meciul cu o tactică de atac, Hatice Kübra nu a putut împiedica punctele adversarului și a închis prima rundă în spatele 6-0. Sportivul național în vârstă de 28 de ani, care nu a putut să-și domine adversarul în runda a doua, a terminat runda cu 5-2 în spate și a căzut înapoi cu 11-2 în scorul total.

Hatice Kübra İlgün, care a avut o mare luptă pentru a reveni în ultima rundă, a fost învinsă cu 7-6 în scorul total, în ciuda faptului că a stabilit un avantaj de 17-9. Sportivul național va încerca să ajungă la medalia de bronz mergând la meciul de repescare.