Arcașul național Mete Gazoz a câștigat medalia de aur la Jocurile Olimpice de la Tokyo 2020

Arcașul național Mete Gazoz a câștigat o medalie de aur la Jocurile Olimpice de la Tokyo

Concurând în ramura individuală cu arc clasic la Jocurile Olimpice de la Tokyo din 2020, Mete Gazoz l-a înfruntat în finală pe italianul Mauro Nespoli. Sportivul nostru național în vârstă de 22 de ani a câștigat medalia de aur învingându-și adversarul cu 6-4.

Mete, care a pierdut primul set, nu și-a rupt moralul. Al doilea set a fost trecut uniform. În setul 3, când sportivul italian a lovit 9 în ultimul său șut, sportivul nostru a adus echilibrul cu 27-26 cu 3-3.

Egalitatea s-a realizat cu 4-29 de puncte în setul 29 al finalei, care a fost martorul unei mari emoții pentru medalia de aur. În ultimul set, a adus medalia de aur în Turcia cu cele 8 aruncări ale atletului italian și cele 10 lovituri ale lui Mete.

După ce a câștigat medalia de aur, Mete Gazoz a spus: „Sunt foarte fericită! Am promis că voi cumpăra aur din Tokyo, mi-am ținut promisiunea. Super. Mulțumesc mult tuturor.”

• 1. SET: 29-26
  • 2. SET: 28-28
  • 3. SET: 27-26
  • 4. SET: 29-29
  • 5. SET: 29-28

Mete Gazoz, care a obținut succes în istoria sportului turc, la învins pe Brady Ellison din Statele Unite în sferturi și pe Takaharu Furukawa din Japonia în semifinale cu 7-3 seturi.