TransAnatolia Adventure s-a încheiat în Kars

aventura transanatoliei s-a încheiat în carst

TransAnatolia Rally Raid, prima și singura cursă din Turcia și una dintre cele mai mari și mai provocatoare curse din lume, s-a încheiat la Kars. Cursorii, care au plecat de la Eskișehir sâmbătă, 11 septembrie, au trecut prin 14 orașe și au alergat pentru 2.300 km și au văzut finalizarea pe 18 septembrie la Castelul Kars. Aventura TransAnatolia Rally Raid care se întinde de la Eskișehir la Kars în perioada 11-18 septembrie 2021 s-a încheiat cu ceremonia de decernare a premiilor organizată la Castelul Kars sâmbătă, 18 septembrie.

La ceremonia de premiere, la care au participat viceguvernatorul Kars, Mehmet Zahid Doğu, directorul provincial al Tineretului și Sportului Kars, Nedim Aslan, directorul poliției provinciale Yavuz Sağdıç, secretarul general al SERKA, Dr. İbrahim Tașdemir, și președintele Unității de Turism și Mediu SERKA, Çağrı Birol, clasamentele din toate clasele au fost după cum urmează:

În clasa de automobile; Murat Kamil Altun-Tuvana Sayar de la Becce Motorsports, care a concurat cu Suzuki Grand Vitara, a câștigat primul loc, în timp ce Ahmet Tınkır-Ali Günpay și Yalçın Batuhan Korkut-Fırat Șahin de la Bantboru Offroad Team au terminat pe locul trei cu Mitsubishi L200.

În clasa SSV; Italianul Federico Bhutto-Filippo Ippolito, care a concurat cu primul CAN-AM Maverick X3, a devenit al doilea Ertan Nacaroğlu-Eray Yanpar și al treilea Barbaros Yangin-Ali Osman Kutanoğlu.

În clasa de camioane; Ramazan Yılmaz-Onur Sırımoğlu, care a concurat cu Mercedes Unimog, a câștigat primul loc, Murat Karahan-Mehmet Fürkan Saylam, care a concurat cu Mercedes Unimog, a câștigat locul al doilea și Marino Mutti-Mert Özgün a câștigat locul al treilea.