Podul Rămășițelor Istorice îi redă vechea glorie

podul ruinelor istorice și-a recăpătat gloria de odinioară
podul ruinelor istorice și-a recăpătat gloria de odinioară

Primarul Aksaray Dr. Lucrările la Podul Rămășițelor Istorice, unde au fost inițiate lucrări de restaurare cu inițiativele lui Evren Dinçer, au fost finalizate.

Municipiul Aksaray, care lucrează în multe părți ale orașului pentru a dezvălui frumusețile naturale, istorice și culturale din Aksaray, a readus podul istoric Kalanlar la gloria sa anterioară.

Pentru a nu pierde trăsăturile arhitecturale ale podului istoric, care este una dintre lucrările perioadei anatoliene Seljuk, s-a făcut o examinare detaliată și s-a început lucrarea. S-a stabilit că podul, care se află în grupul podurilor înclinate unidirecționale, este format din patru ochi cu două arcuri mari și două arcuri mici. Podul, care a fost construit din material de piatră tăiată netedă și tăiată brută, a fost reînnoit având în vedere toate caracteristicile arhitecturale ale perioadei.

Cu inițiativele primarului Evren Dinçer, s-a început lucrarea la podul istoric Kalanlar, care a fost restaurat în conformitate cu forma sa originală.

Făcând evaluări despre lucrările de restaurare efectuate în tot orașul, primarul Dr. Evren Dinçer a subliniat că lucrează în multe părți ale orașului pentru a proteja patrimoniul istoric și cultural al orașului. El a mai anunțat că podul Kalanlar a fost restaurat în conformitate cu textura sa istorică. Anunțând că lucrările de restaurare au început în mausoleele și conacele din tot orașul, precum și în podul istoric Kalanlar, primarul Dr. Evren Dinçer a folosit următoarele declarații în declarația sa; „Orașul nostru are o istorie de 10 mii de ani. Din acest trecut istoric profund, există multe artefacte pe care strămoșii noștri le-au trăit și le-au construit. Am început o lucrare de restaurare pentru a transmite aceste lucrări generațiilor viitoare. În cadrul lucrărilor de restaurare, am renovat podul istoric din districtul Kalanlar în conformitate cu originalul său. Unul dintre sultanii selgiucizi, care a adus artefacte în orașul nostru, II. În timp ce lucrările noastre de restaurare continuă în mormântul și conacul lui Kılıçarslan, am început și lucrările la mormântul Șirin Baba și la mormintele Șeyh Hamza din cimitirul Ervah. Cu lucrările pe care le facem în aceste locuri, vom dezgropa toate urmele din istoria orașului nostru ", a spus el.

Armin

sohbet

    Fii primul care comenteaza

    Yorumlar