TransAnatolia s-a încheiat în Kars

transanatolia s-a încheiat în karsta

Prima și singura curse din Turcia și una dintre cele mai mari curse provocatoare din lume, TransAnatolia Rally Raid, de 2 de kilometri, s-a încheiat cu o ceremonie de premiere la Kars.

Cursa TransAnatolia Rally Raid, care a fost găzduită și susținută de Agenția de Dezvoltare Serhat (SERKA), s-a încheiat. Adjunctul guvernator al lui Kars Mehmet Zahid Doğu, secretarul general al SERKA İbrahim Tașdemir, directorul provincial pentru tineret și sport Nedim Aslan și reprezentanți ai instituțiilor și organizațiilor au participat la ceremonia de premiere desfășurată de la fustele Castelului Kars. Vorbind la ceremonie, secretarul general al SERKA, İbrahim Tașdemir, a mulțumit concurenților care au participat la raliu și a spus că este important pentru Kars să găzduiască astfel de organizații. Afirmând că Kars a devenit unul dintre cele mai atractive orașe ale Turciei, cu valorile sale istorice, culturale și turistice, Tașdemir a exprimat că sunt fericiți să găzduiască organizații internaționale precum TransAnatolia. Vice-guvernatorul Mehmet Zahid Doğu a mai spus că sportul este un argument important pentru promovare. Doğu a declarat că Kars, care este aproape un muzeu în aer liber, a găzduit multe civilizații și că evenimentul va aduce o mare contribuție la promovarea orașului. După discursuri au continuat cu ceremonia de premiere. Ultima etapă a competiției a început în această dimineață la Sarıkamıș. Trecând prin Munții Allahuekber, pista finală de 128 de kilometri se află în Kars către TransAnatolia, din Turcia, Italia, Olanda și Anglia; Au participat 39 de vehicule, inclusiv 19 de motociclete, 4 autoturisme, 5 SSV-uri, 3 quad-uri și 70 camioane și 96 de curse.

În timp ce cursa la categoria motociclete a fost destul de interesantă, fiecare zi a cursei a fost martora unor noi clasamente. Motociclistii turci, in schimb, au concurat in mare competitie, in special cu piloti italieni. La categoria auto a fost o competiție grozavă până în ultima clipă și câștigătorii au fost stabiliți abia în ultima etapă. În partea generală a motocicletei; Pilotul italian Alberto Bertoldi care concurează la KTM 450 Rally a câștigat primul loc, pilotul italian Cesare Zacchetti, care concurează la KTM 450 Rally, a ocupat locul doi, iar pilotul italian Michelle Cotti, care concurează la KTM 500 EXC-F, a devenit al treilea. În secțiunea Quad, Kadir Dağlı care concurează cu CAN-AM BRP a ocupat primul loc, Mustafa Dağlı care concurează cu CAN-AM BRP și Rasim Akyalı care concurează cu CAN-AM Renegade a ocupat locul trei. În clasamentul general auto, italianul Federico Bhutto și Filippo Ippolito care concurează cu CAN-AM Maverick X3 au câștigat primul loc, Murat Kamil Altun și Tuvana Sayar de la Becce Motorsports care concurează cu Suzuki Grand Vitara au ocupat locul doi, iar Ahmet Tınkır și Ali Günpay cu Mitsubishi L200 a ocupat locul trei. La clasa de automobile, Murat Kamil Altun și Tuvana Sayar de la Becce Motorsports au concurat în Suzuki Grand Vitara, iar Ahmet Tinkır și Ali Günpay în Mitsubishi L200 au ocupat locul doi, iar Yalçın Batuhan Korkut și Fırat Şahin de la echipa Bantboru Offroad au concurat. Mitsubishi L200. Italianii Federico Bhutto și Filippo Ippolito care concurează cu CAN-AM Maverick X3 au ocupat primul loc în clasa SSV, Ertan Nacaroğlu și Eray Yanpar care concurează cu CAN-AM Maverick X3 au ocupat locul doi, iar Barbaros Fire și Ali Osman Kutanoğlu CAN-AM Maverick X3 a ocupat locul trei. La clasa de camioane, Ramazan Yılmaz și Onur Sırımoğlu, concurând cu Mercedes Unimog, s-au clasat pe primul loc, Murat Karahan și Mehmet Fürkan Saylam, concurând cu Mercedes Unimog, s-au clasat pe locul al doilea, iar Marino Mutti și Mert Özgün, concurând cu Mercedes Unimog, au ajuns pe locul trei.

Vorbind la ceremonie, coordonatorul sportiv TransAnatolia, Orhan Çelen, a mulțumit tuturor concurenților care au participat la cursă și a spus: „Călătoria de 11 km pe care am pornit-o de la Eskișehir sâmbătă, 2 septembrie, s-a încheiat astăzi la Kars. Ne bucurăm că ne aflăm în acest oraș antic în al 300-lea an. Dorim să mulțumim stimatului nostru guvernator și secretarului general al SERKA pentru ospitalitate. Este cu totul altă motivație pentru noi să putem arăta frumuseților istorice, naturale și culturale ale țării noastre concurenților noștri interni și străini. Anul acesta, ne-am alergat cursa peste granița a 11 provincii, în condiții meteo și de drum foarte dificile. În acest sens, pot spune că ne-am obosit foarte mult cursorii. Îi felicit sincer pe toți cursanții noștri care pot vedea finalul. ” Çelen a mulțumit Agenției de Dezvoltare Serhat pentru sprijinirea și găzduirea ultimei faze a TransAnatolia.