2021 a devenit Anul de Aur al Izmirului

Clubul de Tineret și Sport al Municipiului Metropolitan Izmir, cel mai mare club sportiv din Turcia în ceea ce privește numărul de sportivi și ramuri, a cunoscut perioada sa „de aur” în 2021. În ciuda condițiilor grele aduse de pandemie, sportivii din Izmir, care au concurat în 41 de filiale, au câștigat în total 127 medalii, dintre care 311 de aur. Mitropolitul İzmir Belediyespor, care a câștigat 7 cupe, dintre care 14 campionate, a experimentat o mare bucurie una după alta în sporturile de echipă.

În ciuda condițiilor de pandemie, Clubul de Tineret și Sport al Municipiului Metropolitan İzmir a lăsat anul 2021 în urmă cu mare succes. În timp ce Cupa Turciei masculine de handbal a venit pentru prima dată la İzmir, campionatul câștigat la baschet în scaun cu rotile după 17 ani și-a luat locul în istorie ca cel mai mare succes al anului 2021. Echipa feminină de handbal s-a clasat pe locul al doilea în Cupa Turciei, echipa de fotbal amputați s-a clasat pe locul trei în Superliga și Cupa Turciei, echipa de hochei pe gheață a devenit campioana Ligii I, iar echipa feminină de tenis de masă a avansat în clasamentul. Liga a 1-a.

Mare succes la polo pe apă

Treptele de succes s-au urcat foarte repede în polo pe apă nou înființat, Cupa Federației Masculin U-17 a Turciei și Cupa Federației Masculin U-17 pe locul trei prin câștigarea pieptului de la Izmir.

127 de medalii de aur de la judoka

Judo a fost în fruntea ramurilor individuale cu 127 de medalii de aur, 81 de argint și 103 de bronz. Judoiştii au dat dovadă de o mare performanţă cucerind 45 de medalii de aur, 21 de argint şi 31 de bronz, în total 97 de medalii. În timp ce sportivii de patinaj au câștigat 25 de aur, 17 de argint și 16 de bronz, luptătorii au adus 11 de aur, 11 de argint și 15 de bronz la İzmir. A urcat pe podium de 31 de ori la tenis, de 27 de ori la atletism, de 23 de ori la înot, de 19 ori la triatlon și de 17 ori la taekwondo.

Cel mai important grad din arena internațională de la Wrestler Uzun

Luptătorul Adem Burak Uzun a obținut cel mai important loc în arena internațională, clasându-se pe locul al doilea în Campionatul European de lupte greco-romane U23 și al treilea în Campionatul mondial de lupte greco-romane U23. Jucătorii de taekwondo Kaan Yelaldı, Barış Dağ, Esra Akbulak și Hatice Pınar Yiğit au ocupat locurile pe podium în a 6-a Cupă Internațională a Președintelui WT. Hatice Pınar Yiğit a câștigat și o medalie de bronz la Campionatul European de Tineret din noiembrie.

succes la patinaj

Masal Oran, Derya Taygan, Batu Tasasız, Nehir Alan, Deniz Tarım, Doğa Güner și Rüzgar Bostancı, care au participat la competiții de patinaj pe gheață din Europa, au meritat aplauze pentru succesele lor. La cel de-al 15-lea Campionat European de Taekwondo Poomsae, echipa formată din Alper Sadıkoğlu, Hayri Temel Alper și Volkan Yalçınkaya a purtat medalia de bronz la gât. Okçu Sıla Özdemir a câștigat o medalie de argint în Cupa Europei cu uniforma echipei naționale. Sportiva specială Tuna Tunca a parcurs traseul de 10 kilometri pe locul 4 la categoria de vârstă la Campionatul Mondial de înot în apă deschisă din Egipt și a obținut un succes important.

Multe organizații au fost ținute în Izmir

Pe de altă parte, Clubul de Tineret și Sport al Municipiului Metropolitan Izmir a adus organizații internaționale importante la Izmir. După Campionatul Balcanic BVA de volei pe plajă din 2019 și Campionatele Europene de volei pe plajă U2020 și U18 din 22 au avut loc la İzmir, entuziasmul Cupei Continentale CEV și Campionatele Europene de volei pe plajă U2021 din 20 a avut loc la İzmir. Maratonul, organizat pentru a doua oară în acest an, a fost cea mai rapidă pistă a țării noastre din İzmir. Timpul de 42:2:09, realizat pe pista de 35 de kilometri a internaționalului Marataonİzmir, a fost înregistrat drept cel mai bun timp disputat vreodată în țara noastră.