Sunetele pedalelor au ecou în Kayseri Erciyes în cursele internaționale de ciclism

Sunetele pedalelor în cursele internaționale de ciclism au ecou în Kayseri Erciyes

În cadrul competițiilor internaționale de drum și mountain bike din Erciyes s-au desfășurat etapele Grand Prix Kayseri și Grand Prix Erciyes. Cursele de două zile au fost martorii luptei acerbe a bicicliștilor.

Kayseri Erciyes, Turcia continuă să găzduiască cursa internațională de biciclete de șosea, la care participă sportivi profesioniști din întreaga lume.

Sub conducerea Uniunii Internaționale a Cicliștilor -UCI și a Federației Turce de Ciclism, Asociația Erciyes de înaltă altitudine și turism sportiv și Erciyes A.Ș și Spor A.Ș., sub auspiciile Municipiului Metropolitan Kayseri. Etapele GP Erciyes și GP Kayseri au fost finalizate în cursele care au avut loc cu sprijinul lor.

Prima dintre cele 7 curse internaționale de biciclete, inclusiv 4 biciclete de șosea și 11 biciclete de munte, a început cu etapa Grand Prix Erciyes sâmbătă, 23 iulie 2022. Bicicliștii au început în fața Centrului de Știință Kayseri în turul de 141 de kilometri GP Erciyes, au trecut de Bünyan și Sarıoğlan și au pedalat până la punctul de sosire în fața Centrului de Știință Kayseri. Pe această pistă, Jeroen Meijers de la echipa de ciclism din Malaezia Terengganu Polygon s-a clasat pe primul loc, pe locul al doilea pe locul Mykhaylo Kononenko de la Sakarya BB Sports Club, iar Oleksandr Prevar de la Spor Toto Continental Cycling Team a ajuns pe locul al treilea. Bekhzodbek Rakhimbaev de la echipa profesionistă a orașului Tashkent din Uzbekistan a primit premiul pentru cel mai tânăr sportiv.

În etapa de 131 km GP Kayseri, sportivii au pornit din Piața Cumhuriyet și au trecut prin cartierele İncesu și Hacılar și au pedalat la punctul final la Centrul de schi Erciyes Hacılar Kapı. În această etapă în care bicicliștii au concurat cu acerbă, Anatolii Budiak de la echipa de ciclism din Malaezia Terengganu Polygon Cycling Team s-a clasat pe primul loc, pe locul doi s-a clasat Metkel Eyop de la aceeași echipă, în timp ce pe locul trei s-a clasat Akramjon Sunnatov de la echipa de ciclism profesionist din Uzbekistan Tashkent City. Konstantin Elli de la echipa profesionistă a orașului Tashkent a câștigat premiul Cel mai tânăr atlet.

Medaliile și cupele au fost înmânate lui Kayseri Erciyes A.Ş. A fost prezentat de directorul general adjunct Zafer Akşehirlioğlu.

Cursele internaționale de ciclism rutier și montan Erciyes vor continua până pe 25 septembrie.