Fiecare fotografie cu Gülcan din İzmir merită „aur”

Fiecare shot de Gulca din Izmir merită aur

Gülcan Uzun, sportivul de succes al Clubului de Tineret și Sport al Municipalității Metropolitane din İzmir, a câștigat o medalie de aur în ambele campionate de aruncare a discului.

Gülcan Uzun, tânărul disc player al Clubului de Tineret și Sport al Municipiului Metropolitan din İzmir, a avut loc pe vârful podiumului în două organizații importante. Gülcan Uzun, care a câștigat primul campionat al Turciei la aruncarea discului cu un timp de 47.21 la Nurullah İvak Throws Turkish Cup din Bursa, a câștigat medalia de aur cu un timp de 20 la Campionatele Turkcell U45.98 de atletism, care a avut loc tot la Bursa. Sportivul, care s-a clasat și pe locul cinci în Balcani în carieră, a urcat pe scara succesului mai ales în ultimii doi ani și a dus fiecare lovitură la valoarea aurului.

Declarând că a început sportul la vârsta de șapte ani cu tenis de masă și a trecut la aruncarea discului datorită antrenorului Turgay Çelikel, sportivul de la İzmir Metropolitan Belediyespor a spus: „Nu este ușor să obții succesul. Locuiesc în satul Çileme din Menderes și ani de zile am călătorit 50 de kilometri în fiecare zi pentru antrenament. Cu toate acestea, cu oportunitățile oferite de clubul meu, am depășit orice dificultate. „Singurul meu regret este că nu am putut participa la Campionatul European Stars din cauza COVID-19”, a spus el.