Prima femeie pilot pe podium după 30 de ani în Campionatul Turciei pe pistă

Prima femeie pilot pe podium după ani de zile în Campionatul Turciei pe pistă

Seda Kaçan, care și-a urmat pasiunea pentru sporturile cu motor și a urmat antrenamente în acest domeniu și care nu a renunțat la visele ei în ciuda vieții sale de afaceri aglomerate, a devenit prima femeie pilot care a câștigat cursele a doua din Campionatul Turciei pe pistă, care a avut loc în perioada 20-21 august la Hipodromul Izmit Körfez.

Seda Kaçan, prima atletă de sex feminin care a început Campionatul Turciei pe pistă după 30 de ani, a avut un început rapid de sezon cu timpurile pe care le-a dezvoltat cu echipa sa Bitci Racing încă de la prima cursă. Seda, care a reușit să termine cursa pe locul 2 în a 3-a săptămână de cursă și a atins primul podium pe pistă, a devenit prima femeie pilot care nu numai că a concurat, ci și a câștigat podiumul după 30 de ani! Seda, care a obținut un succes semnificativ în a demonstra că sexul nu contează în sporturile cu motor, își propune să continue acest succes pe tot parcursul sezonului.

Seda Kaçan crede că tinerele din Turcia nu sunt suficient de curajoase pentru a-și realiza visele. Cu acest succes, Seda Kaçan spune că vrea să transmită tuturor tinerilor mesajul că „Niciun obstacol nu îți poate sta în cale, dacă vrei”, și își spune propria poveste astfel:

„Fapt trist este că 62% dintre femeile tinere cred că există obstacole în fața viselor lor. Aveam 27 de ani când am avut ocazia să încep sporturile cu motor. Mai mult, sunt în viața de afaceri de ani de zile, așa că sunt destul de ocupat. Totuși, nu am lăsat aceste obstacole să mă oprească. Toată lumea a enumerat obstacole în fața mea pentru a începe acest sport dominat de bărbați, de altfel, la această vârstă. Nu am ascultat pe nimeni, mi-am dat răspunsul cu cănile mele. Sezonul trecut, am urmat Campionatul Turc de Karting pentru a câștiga experiență în curse. Dar adevăratul meu vis a fost să concur cu o mașină. Sunt foarte fericit că mi-am împlinit visul anul acesta cu o echipă precum Bitci Racing care a câștigat 5 campionate în primul an. Întreaga echipă, în special directorul nostru de echipă İbrahim Okyay, mă sprijină foarte mult. Ca femeie, sunt foarte fericită și mândră că am o femeie pilot pe podium pentru prima dată în 30 de ani. De asemenea, sunt foarte fericit să-mi inspir prietenii cu succesele pe care le-am obținut în cursă.”