Ploaie de medalii pentru Stelele din Izmir în 2022

Ploaie de medalii pentru Stelele Izmirului

Sportivii Clubului de Tineret și Sport al Municipiului Metropolitan din Izmir și-au pus amprenta în 2022 și au câștigat 43 de medalii, dintre care 347 internaționale. Kerem Kamal a devenit campion mondial la lupte, iar Onur Taştan a devenit campion european la judo.

Clubul de Tineret și Sport al Municipalității Metropolitane Izmir, care este unul dintre cele mai mari cluburi sportive din Turcia în ceea ce privește numărul de sportivi și ramuri, a obținut din nou un succes semnificativ în 2022. Sportivii din Izmir care concurează într-un total de 41 de filiale au câștigat 127 de medalii, dintre care 347 de aur. 43 dintre aceste medalii au venit de la organizații internaționale.

Judocătorii din nou în vârf

Vârful în ramuri individuale a fost din nou la judo, ca în fiecare an. Jucătorii de judo au urcat pe podium de 39 de ori în total, cu 26 de medalii de aur, 28 de argint și 93 de bronz în competiții naționale și internaționale. După judo, triatlon și patinaj s-au împărțit pe locul doi, cu câte 49 de medalii. 24 de aur, 18 de argint și 7 de bronz la triatlon, 22 de aur, 15 de argint și 11 de bronz la patinaj pe gheață au venit în İzmir. Gimnastica s-a clasat pe locul al treilea cu un total de 11 de medalii, dintre care 6 de aur, 11 de argint și 28 de bronz. S-au câștigat 27 de medalii la înot, 18 medalii la scrimă și tir cu arcul, 17 medalii la taekwondo și atletism, 11 medalii la tenis, 9 medalii la lupte și 5 medalii la tenis de masă cu handicap.

43 de medalii internaționale

Sportivii Municipiului Metropolitan Izmir au purtat 15 de medalii, 16 de aur, 15 de argint și 43 de bronz, pe arena internațională. Judo a ocupat primul loc cu 19 medalii în lista celor care au primit cele mai multe medalii din străinătate. Judo a fost urmat de gimnastică cu 9 medalii, în timp ce patinajul pe gheață a ocupat locul trei cu 7 medalii. Taekwondo 4 medalii, lupte și tir cu arcul câte 2 medalii.

Kerem Kamal a devenit campion mondial

Luptătorul Kerem Kamal a obținut cel mai mare succes în competițiile internaționale. Tânărul luptător a câștigat o medalie de aur la Campionatul Mondial U23 greco-roman din Spania. Emrah Kuş a ajuns pe locul al treilea la Jocurile de Solidaritate Islamică de la Konya și a adus medalia de bronz la İzmir. Duru Çimen, Gökçe Doğa, Batu Tasasız, Deniz Tarım și Derya Taiga au câștigat medalii la patinaj pe gheață la evenimentele internaționale din Serbia, Bulgaria și Istanbul. Eren Özdemir, care a concurat la Jocurile de vară Gymnasiade, a ajuns pe locul al doilea în lume, în timp ce Mehmet Efe Özdemir, în vârstă de 17 ani, a devenit campion balcanic.

Gökhan Biçer este campionul european la judo

La judo, Enes Bilge, Yusuf Özel, Mervenur Alkış, Berat Bahadır, Şeydanur Aydın, Musa Şimşek şi sportivii cu deficienţe de vedere Gökhan Biçer şi Onur Taştan au devenit medaliaţi atât la campionatele mondiale, cât şi la cele europene. Gökhan Biçer a devenit campion european la 90 kg în Italia și a câștigat atât medalii de argint, cât și de bronz la Campionatele Mondiale. Onur Taştan a purtat şi medalia de argint la 90 de kilograme la Campionatele Mondiale, în timp ce cei doi sportivi ai noştri au avut un mare avantaj în drumul lor către Olimpiada de la Paris 2024. Altan Doğan a adus 9 medalii câștigate din străinătate la gimnastică. Pe podium la scrimă au avut loc Alp Deniz Öcek, Selin Naz Öcek și Lina Elmiladi. La tir cu arcul, Sıla Özdemir a câștigat două medalii de argint la competiția Gymnasiade 2022.

Mare succes la polo pe apă

Succesul în polo pe apă, care a fost înființat în 2021, a continuat să vină în 2022. Echipele de polo pe apă, care au câștigat anul trecut cupele masculine și feminine la U15, U17, U19, au devenit a doua în ligile feminine U2022 și U21 în 17. A ajuns în campionat în Liga I feminină. Trofeul de campionat al Ligii 1 feminine U19 și al Ligii 1 feminine U15 a fost adus la İzmir. La patinaj artistic, campionatul cluburilor a fost câștigat în 2. Echipa feminină de rugby subacvatic a terminat pe locul al doilea în ligă. Echipa de fotbal amputați a câștigat și locul trei atât în ​​Superliga, cât și în Cupa Turciei.

Suntem mândri de cetățenii noștri

Sportivii care au mers la echipa națională de fotbal pentru amputați și baschet în scaun cu rotile au împărtășit succese foarte importante. Portarul Erdi Aslan și echipamentul Polat Doğan au devenit numele reprezentând clubul nostru în Echipa Națională de Fotbal Amputați, care a devenit campioană mondială învingând Angola la Istanbul. Echipa noastră națională, jucată de jucătorii echipei de baschet în scaun cu rotile Hasan Efetürk, Rıdvan Aksoy, Mahmut Açıkgöz și Arda Albayrak, a jucat în finala Campionatului Mondial Under-23 din Thailanda și a ocupat locul doi. Echipa națională de baschet în scaun cu rotile, care include Ahmet Efetürk, Mahsum İpekişen, Rıdvan Aksoy, Hakan Kıroğlan și maseurul Serkan Sezginci, a ridicat trofeul de campionat în Liga B europeană.

Performanță grozavă din partea unor sportivi speciali

Sportivi speciali ai Clubului de Tineret și Sport al Municipiului Metropolitan Izmir au obținut, de asemenea, succese semnificative. Umurcan Aydınoğlu a purtat 3 medalii de aur, 1 de argint și 2 de bronz la competițiile naționale la care a participat. Tuna Tunca a fost aplaudată pentru performanța ei prin câștigarea a 1 medalie de aur și 1 de argint în competițiile naționale.