Luptătorul campion Kerem Kamal își donează medalia victimelor cutremurului

Atletul Clubului de Tineret și Sport al Municipalității Metropolitane din Izmir, Kerem Kamal, care a câștigat medalia de aur la Campionatul de lupte din seria Ibrahim Moustafa, desfășurat la Alexandria, Egipt, și-a înmânat medalia victimelor cutremurului.

Luptătorul mondial campion al Municipalității Metropolitane din Izmir, Kerem Kamal, a urcat pe covor în seria de clasare Ibrahim Moustafa, care a început în Egipt pe 23 februarie. Luptându-se în 60 de kilograme, Kamal a început turneul din sferturile de finală. Sportivul municipalității metropolitane din Izmir a învins chinezul Liguo Cao cu 5-2 și a avansat în semifinale. Kerem Kamal, care a învins în semifinale rivalul său din Kârgâz, Nurmukhammet Abdullaev, cu 8-0, l-a învins pe luptătorul kazah Yemar Fidakhmetov cu 9-0 și a purtat medalia de aur la gât.

„Un cadou pentru victimele cutremurului”

Luptătorul din Clubul de Tineret și Sport al Municipalității Metropolitane din Izmir, Kerem Kamal, care a spus că a luat parte la acest campionat important simțind profund tristețea celor care și-au pierdut viața în cutremur, a spus: „Ca țară, am experimentat o mare tristețe în urma cutremurului. care a avut loc în Kahramanmaraş. Am venit în Egipt cu amărăciunea asta. Luăm note bune ca echipă națională. Am câștigat și medalia de aur învingându-mi toți adversarii. Mă bucur pentru asta, dar o parte din mine este foarte tristă. Prezint această medalie cetățenilor noștri care și-au pierdut viața în cutremur. Sper că nu vom mai experimenta astfel de dezastre în viitor.”