Izmir's Unhindered Champions, locul 3 în Europa la IWBF EuroCup-XNUMX

Echipa de baschet în scaun cu rotile din Izmir sa clasat pe locul trei în Europa

Echipa de baschet cu scaunul rulant al Clubului de Tineret și Sport al Municipalității Metropolitane din Izmir a ajuns pe locul trei în Europa în EuroCup-3 IWBF. Ahmet Efetürk, sportivul din İzmir, a devenit cel mai valoros atlet al turneului și a fost selectat pentru cei mai buni cinci.

Echipa de baschet cu scaunul rulant al Clubului de Tineret și Sport al Municipalității Metropolitane din Izmir a ajuns pe locul trei în Europa în EuroCup-3 IWBF. În IWBF EuroCup 3 desfășurată la Yalova, una dintre cele mai importante cupe din Europa, Izmir Metropolitan Municipality a câștigat locul trei în Europa învingându-l pe reprezentantul britanic London Titan cu scorul de 69-56 în ultimul său meci. Echipa germană Hannover United a terminat pe primul loc în acest important campionat, în timp ce Dinamo Sassari a ajuns pe locul doi. Ahmet Efetürk, care a dat dovadă de o performanță bună în campionat, a fost selectat drept cel mai valoros atlet și a intrat în cei mai buni cinci ai turneului.

5 meciuri 4 victorii

Clubul de Tineret și Sport al Municipiului Metropolitan Izmir, care se află în Grupa B în IWBF EuroCup-3, a învins în primul lor meci francezul Toulouse IC cu 74-61, italianul Dinamo Sassari cu 71-67 și reprezentantul elvețian Pilatus Dragon cu 67-42. . Pierzând cu 58-82 în fața germanilor Hannover United în semifinala, echipa Izmir a câștigat locul trei în Europa, învingându-l pe Angliarul London Titan cu scorul de 3-4 în meciul cu 69 puncte-56.

Reyhani: Suntem fericiți

Antrenorul Ali Reyhani, care s-a declarat bucuroși să revină la Izmir cu un trofeu, a declarat: „Am ajuns pe locul trei în Europa la EuroCup-3 desfășurat în țara noastră. Am pierdut în semifinale în fața echipei campioane și l-am învins pe celălalt finalist din grupa noastră. A fost un campionat frumos și productiv pentru noi. Acum, întregul nostru obiectiv este să terminăm pe cel mai bun loc din ligă și suntem suficient de puternici pentru a realiza acest lucru.”