MTB Night Cup a arătat o mare entuziasm

Singura cursă internațională de noapte MTB Night Cup din lume, organizată în cadrul Sakarya Bike Fest, unde municipalitatea metropolitană Sakarya a găzduit sportivi vedete, a fost martoră la mare emoție.

Municipalitatea Metropolitană Sakarya găzduiește anul acesta, ca în fiecare an, cele mai prestigioase curse de biciclete din lume. Bicicletele de munte MTB, supercross BMX și cursele internaționale de biciclete de șosea Tour Of Sakarya care vor avea loc în cadrul Sakarya Bike Fest vor aduce emoția în vârf.

Organizația gigantică, care a început astăzi cu cursele de Etapa 1 a Turului Sakarya, a continuat cu cursa de noapte. Singura cursă internațională de noapte MTB Sakarya Night Cup din lume a început în Sunflower Cycling Valley.

Odată cu organizarea Uniunii Internaționale de Ciclism (UCI), o luptă uluitoare a fost lansată în cea mai cuprinzătoare unitate din Europa. Pedalele stele au traversat una câte una pe pistele provocatoare de mountain bike, pentru a ajunge pe podium la sfârșitul cursei.

În cursa, la care au participat 20 de femei și 36 de bărbați, a fost parcurs o pistă de 4 de metri. Competiția, în care bărbații au concurat în 400 ture, iar femeile au concurat în 7 ture, a durat aproximativ 6 ore. Pe podium au urcat cursele care au parcurs traseele în cel mai rapid timp la 2 categorii separate, femei și bărbați.

La bărbați, ciclistul austriac Gregor Raggi a câștigat prima medalie cu un timp de 1.15.32, în timp ce elvețianul Usrin Spescha s-a clasat pe locul al doilea, iar al treilea s-a clasat ucraineanul Dmytro Titarenko. La feminin, sportiva kazaha Alina Sarkulova a terminat pe primul loc cu un timp de 1.18.38, pe locul al doilea pe locul maghiarului Virag Buzsaki, iar pe locul trei a terminat cursa kazaha Tatyana Geneleva.