Turul Antalya continuă cu accelerația maximă

La startul de la Antalya Demre au participat 172 de sportivi, comparativ cu ieri, doar un atlet s-a retras din cursă. Bicicliștii care au trecut linia de sosire cu diferență de roți în clasamentul de masă în prima zi nu au avut nicio pierdere în ceea ce privește diferența de timp în a doua zi, ceea ce a arătat cât de dificilă a fost cursa. A existat doar o diferență de timp de 100 secunde între sportivul Tartelotto Timothy Dupont, câștigătorul Clasificării Generale, și primii 10.

PORNIRE NEUTRA A FOST DAT LA 1,4 KILOMETRI

După ce sportivul Tarteletto-Isorex Timothy Dupont, câștigătorul Clasificării Generale, a îmbrăcat tricoul de culoare Magenta, fodeparul (Start neutru) a fost de 1.4 kilometri și startul real a fost dat la 12.33. Întrucât ploaia abundentă de cu o zi înainte a făcut unele părți ale pistei alunecoase, sportivii au pedalat într-un ritm lent înaintea etapei. Al 11-lea kilometru a fost parcurs în grup. Peloton părea hotărât să ajungă fără probleme la Finike, prima poartă bonus. Unul sau două atacuri nereușite au fost observate din interiorul pelotonului, dar încă nu au fost întâlnite scăpări majore. Această situație s-a repetat de mai multe ori când a fost abordat Finike.

POARTEA BONUS PENTRU TRICOUL VERDE A FOST DEPĂCIT LA AL 28-lea KILOMETRUL

Prima mare luptă a etapei a avut loc la kilometrul 28. Sportivii au început să sprinteze pentru poarta Beyond Antalya Premium sub sponsorizarea Fraport TAV Antalya. Primul sportiv care a trecut linia a fost Jensen Plowright de la Alpecin-Deceuninck Team. Erik Fetter de la Polti-Kometa Team a ocupat locul doi, iar Thomas Lebas de la Kinan Racing Team a ocupat locul trei.

PELOTONUL NU PERMITE SCEVAREA

Când am ajuns în locația Hasyurt, au rămas în urmă 30 de kilometri. Totuși, având în vedere că au trecut de prima poartă de bonus cu 7 minute înainte de diferența de timp estimată, s-a dovedit că ritmul s-a accelerat considerabil și, deși șapte sportivi au scăpat din peloton, au fost prinși înainte de a putea merge foarte departe.

FERİTCAN A LATĂ SAMLI

Sportivul echipei Spor-Toto a susținut că s-a îmbolnăvit la kilometrul 31 și s-a retras din cursă, astfel încât numărul de sportivi a fost înregistrat la 171.

SPRINT BONUS GATE ESTE ȘI LĂSATĂ ÎN urmă

La 44,6 kilometri de etapă a fost trecută poarta bonus sprint sponsorizată de Diana Travel. Deși ora estimată a sosirii la această poartă bonus a fost afișată ca 13.44, Peloton a intrat pe poarta bonus cu 14 minute mai devreme decât se aștepta. Primul sportiv care a trecut linia a fost Hannes Wilksch de la Team Tudor. Fabio Den Bossche de la Alpecin-Deceuninck Team a ocupat locul doi. Aivaras Mikutis, tot de la Team Tudor, a ocupat locul trei. După ce au trecut de poartă, șapte sportivi au atacat și s-a format primul grup de evadare serioasă. Următorii sportivi au fost printre grupul care a preluat conducerea cu o diferență de 20 de secunde; Fabio Van Den Bossche, Aivaras Mikutis, Hannes Wilksch, Erik Fetter de la Polti-Kometa, Kenneth Van Roy de la Bingoal WB Team, Axel Huens de la TDT-Unibet Team și Robbe Clayes de la Tartelotto Team. Deși diferența a fost de până la 30 de secunde în primele momente, pelotonul nu a iertat și a ajuns din urmă cu grupa.

ÎNCEPE CĂTREREA

În timp ce alpiniștii atacau unul câte unul pentru a obține bonusul de urcare la kilometrul 55, s-a văzut că câștigătorul Clasificării Generale, Timothy Dupont de la Echipa Tarteletto-Isorex, a rămas în urmă.

REZULTATE BONUS DE CATARARE

Sportivii au concurat din nou aprig pentru tricoul portocaliu sponsorizat de Corendon Airlines. Primul sportiv care a primit bonusul de alpinism a fost Natnael Berhane de la echipa municipalității Beykoz. Anton Schiffer de la Bike-Aid Team s-a clasat pe locul al doilea, Willem Jakobus Smith de la China Glory Team s-a clasat pe locul al treilea, Cedrid Bakke Chirstophersen de la TDT-Unibet Team s-a clasat pe locul al patrulea, iar Alois Charrin de la Team Tudor s-a clasat pe locul cinci.

ESCAPARE GRUP DE 7 ATLETI

Imediat după urcare, un grup de evadare format din șapte sportivi s-a desprins de peloton și a pedalat cu 51 de secunde înainte. De această dată, Kamil Malecki de la Q36.5 Pro Cyling și Anatoliy Budyak de la Team Terengganu s-au adăugat la lotul format în timpul bonusului de cățărare.

PRUNE DE ZĂPADA PE LĂTURILE Drumului

Pe măsură ce se apropia de cel de-al 76-lea kilometru, diferența de timp dintre peloton și grupul de evadare a crescut la 1 minut și 12 secunde. Între timp, s-a văzut că a început o ploaie slabă. În ciuda temperaturii de 9 grade, pe marginea drumului au fost acumulări de zăpadă, făcându-i pe sportivi să pară confuzi. Farrukh Bobosherov de la Tashkent Team s-a retras din cursă. 170 de sportivi continuă să vină la sosire. Pe măsură ce a fost depășit al 83-lea kilometru, la vârf a apărut ceață, iar diferența de timp dintre grupul de evacuare și peloton a scăzut la 52 de secunde. Ploaia a continuat să-și sporească efectul.

ȘI ULTIMA PORTĂ DE URCARE A FOST DEPĂCITĂ

Ultima urcare a etapei a avut loc la kilometrul 90. Anatoliy Budyak de la Terengganu Team a fost sportivul care a primit cele mai mari puncte bonus. Cealaltă ordine a fost următoarea. 2- Kamil Malecki de la Q36.5 Pro Cycling Team, 3- Cedric Bakke Chirstophersen de la TDT-Unibet Team, 4- Marco Tizza de la Bingoal WB Team, 5- Drew Morey de la Kinan Team. După ce a trecut de poartă, la acest cinci s-au adăugat încă doi sportivi, iar grupul a continuat să pedaleze în fața pelotonului. Diferența de timp a fost dată ca 1 minut și 20 de secunde. 7 sportivi au început să mărească și mai mult tempo-ul.

DIFERENȚA DE ORĂ SE TOPITĂ ÎN CURS USC

Pe măsură ce ploaia s-a terminat și pista a fost stabilită, ritmul grupului de evadare a scăzut pe măsură ce viteza pelotonului a crescut la 60-70 de kilometri pe oră. Cu 20 de kilometri înainte de sosire, diferența de timp a scăzut la 25 de secunde și apoi la 15 secunde. Putem spune că grupul de evadare și pelotonul sunt acum unite. Din nou, a existat o probabilitate mare ca să existe o așteptare de finisare în masă. Cu 5 kilometri înainte de sosire, mișcarea a început în peloton. De acum înainte, cel care avea încredere în pedala lui fie va fugi, fie va arăta clasa și puterea în ultimii metri. Și s-a întâmplat așteptatul. Peloton a terminat masa. Primul sportiv care a trecut linia de sosire, Matevz Govekar de la Bahrain-Victorious Team, a devenit câștigătorul etapei. Giovanni Lonardi de la echipa Polti Kometa, care a urcat pe primul loc în clasamentul general în etapa de mâine, va purta tricoul de culoare Magenta.

Cea mai grea etapă este mâine

În cea de-a treia zi a Turului Antalya, etapa de urcare Kemer-Tahtalı va fi rulată ca etapa regina a cursei. În această etapă provocatoare de alpinism de 136.7 kilometri, alpiniștii își vor dezvălui toate abilitățile și cel mai probabil sportivul care câștigă etapa va fi parcurs un drum lung ca câștigător al cursei.

Costumele de baie și-au găsit posesorii

Polti Kometa Giovanni Lonardi a câștigat Magenta Mayo, sponsorizat de AKRA, care a fost dat liderului clasamentului general. Metin Cengiz, vicepreședintele Federației Turce de Ciclism, l-a îmbrăcat pe sportivul italian în vârstă de 23 de ani în tricoul său.

Polti Kometa Giovanni Lonardi a câștigat tricoul galben Diana Travel, care este oferit celui mai bun sprinter. Directorul provincial pentru tineret și sport din Antalya, Yavuz Gürhan, l-a îmbrăcat pe sportiv în costumul său de baie.

Natnael Berhane de la Beykoz Belediyesi Spor a câștigat tricoul Corendon Airlines Orange, sponsorizat de Corendon Airlines, care este oferit celui mai bun alpinist. Membrul consiliului hotelier AKRA Ali Ramiz Barut i-a prezentat sportivului costumul de baie.

Jensen Plowright de la Alpecin-Deceuninck Team a câștigat tricoul verde sponsorizat de Fraport TAV Antalya Airport, care este oferit liderului clasei Beyond Antalya. Directorul general al hotelului AKRA, Gökhan Polat, l-a îmbrăcat pe sportivul din Noua Zeelandă în costumul său de baie.